Sütçülere kötü haber: Açık çiğ süt satışı yasaklandı

Yeni tebliğe göre açık çiğ süt satışı yasaklandı. Açıkta, sokakta süt satmak yasak mı?

Sütçülere kötü haber: Açık çiğ süt satışı yasaklandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Mahallelerde köy sütü satan sütçüler tarafından satılan sokakta açık çiğ süt satışının yasaklandığını açıkladı. 

Bakan Çelik, “Vatandaşlarımızın doğrudan sağlıklı çiğ süte erişmeleri ve tüketmeleri için, çiğ sütün doğrudan arzına dair tebliği hazırlamış bulunuyoruz. Buna göre çiğ süt ancak ari çiftliklerden ve işletmelerden satılabilecek” dedi. 

Açıkta organik çiğ köy sütü satışının sıkı kurallara bağlandığını belirten Bakan Çelik, “Çiğ sütün son tüketiciye satışı sağımdan itibaren 24 saat içerisinde yapılabilecek. Üretici tarafından soğutma dışında hiçbir işlem uygulanmayacak” ifadesini kullandı. 

SÜT ÜRÜNLERİNE ÖZEL AMBALAJ ZORUNLULUĞU GELDİ

Açıkta köy sütü satışının bundan sonra  yalnızca ari çiftlikler, yani profesyonel hayvancılık işletmelerinin yapacağını belirten Bakan Çelik, o işletmelere de, özel ambalaj zorunluluğu geldiğini ifade etti.

Özel ambalajda; ürünün adı, ne sütü olduğu, üreticinin adı soyadı, ticari unvanı, adresi, hayvancılık numarası, sağım tarihi ve saati, son tüketim tarihi ile ‘kullanmadan önce kaynatınız’ gibi ibareler yer alacak . 

Yeni düzenlemeyle sağlıklı organik doğal köy sütüne erişimin kolaylaştırılması hedefleniyor.

"ÇİĞ SÜT FİYATLARI DÜŞECEK"
"Tebliğ yürürlüğe girdikten sonra aracılar azalacak" diyen Bakan Çelik, çiğ sütün fiyatının da düşeceğine dikkat çekti.
Küçük işletmeler için de tedbir alınacağını aktaran Çelik, “6 aylık sürede karşımıza çıkanların, sorunları neyse onların da mağduriyeti önlenecek. Belki onlara da önerilerimiz olacak” şeklinde konuştu.

Açık süt satışı yasak mı çiğ süt satmak yasakmı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?