EKONOMİ GÜNDEMİ
Hüseyin Aksoy

EKONOMİ GÜNDEMİ

Geride bıraktığımız İstanbul seçimlerinden sonra gözler temmuz ayındaki Merkez Bankasının para kurulu toplantısına çevrildi. Merkez bankası son toplantıda vermiş olduğu güvercin mesajla bir sonraki toplantıda faiz indirimine gidileceği beklentisini güçlendirdi. Şüphesiz ki önümüzdeki yaz döneminde enflasyonda baz etkisinden ötürü yaşanacak olan düşüş de bunu destekleyen faktörler arasında. Peki faiz indirimine gidilmesinin piyasalara etkisi ne olur?
 
Kurda kısa sürelide olsa yukarı yönlü bir harekete neden olabilir. Doların yükselişinin devam etmesinin yaşanacak olan siyasi gerginliklerine bağlı olduğu unutulmamalı, dolayısıyla bölgemizdeki jeopolitik risk belirleyici unsurlar arasında. 2018 yazında yaşanan kur şokunun nedenleri arasında ABD on yıllık tahvil faizlerinin 3,00 sevilerini aşması bulunuyordu. Ayrıca Fed’in 2018 de dört kere faiz artırımına gitmesi de kuru yükselten başka bir sebepti. 2019 yılında ise Fed daha güvercin bir politika izleyecek olması bizimde içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ekonomiler için olumlu bir gelişme. 
 
Para politikasındaki gevşeme iki çeyrektir daralan Türk ekonomisine bir ölçüde nefes aldırabilir. Borçlanma faizindeki artış, şirketlerin finansman giderlerini artırmasından ötürü karlarını baskılıyordu. Özelliklede geçen yılkı kur artışları karşısında risklerini hedge etmeyen, ithalat yapan şirketler faaliyet karlarına karşın yüksek tutardaki kambiyo zararlarından ötürü 2018’i zararla kapamışlardı. Geçen aya göre artan sanayi kapasite kullanım oranı dikkate alındığında, faizlerin düşürülmesiyle üretimin artması ve ilerleyen dönemlerde de işsizlikte kısmen de olsa bir düşüş beklenebilir.  Şüphesiz ki ekonomi alanında ihtiyaç duyulan yapısal reformlara biran önce ağırlık verilmesi gerekmektedir. Özellikle kamu harcamalarındaki artıştan ötürü bütçe açığında meydana gelen yükseliş başlıca sorunlar arasında yer almaktadır. 
 
Abd-Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle Ons altın 1.400 USD seviyelerini geçmiş bulunuyor. Gerek ons altında yükselme gerekse kurdaki yukarı yönlü hareket gram altında da yeni rekorları getirebilir.
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?