Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı

Kadınlar için gebelik mucize bir olay olmasının yanı sıra, beraberinde birçok sorumluluğu da getirmektedir. Gebelikte dikkat edilmesi gereken ve uyulması gereken birçok kural bulunmaktadır. Ağız ve diş bakımı da bu kuralların içinde yerini almaktadır.

Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı

Gebelikte ağız ve diş bakımı her gün yapılmak suretiyle gün içerisinde dişlerin fırçalanması ve bunu 2 kez tekrarlanması ile gerçekleştirilir. Dişlerinizi rutin kontrollerinize eklemeniz diş sağlığı açısından faydalı olabileceği gibi dişlerinizin hamilelikte hormonların etkisi ile özellikle progesteron hormonunun vücutta yükselmesi sebebi ile sararma göstermesi ve hamilelikte diş çürümesi nedenleri arasında yer aldığı için diş çürümesine karşı da önlemiş olursunuz.

Gebelikte ağız ve diş bakımı, kontrolleri doktorunuz tarafından yapılmaktadır. Vücuttaki hormonların yükselmesi gebelikte aynı zamanda dişlerde lekelenme ve sararmaya de yol açmaktadır. Bunu önlemenin tek kuralı, doktorunuz ile iletişime geçmek olacaktır. Çoğunlukla birçok kadın hamileyken diş sararmalarından ve diş üzerindeki lekelenmeler den yakınmaktadır. Hamilelikte diş temizletilir mi diye düşünen kadınlar için muazzam bir olay olan gebelik kadınları 9 aylık süreçte biraz da olsa yıpratabilir ancak bu yıpratma doğum sonrası yaşanılan sevinçle birlikte ortadan kalkmaktadır. 

Diş fırçalarken mide bulantısı

Hamilelikte diş fırçalarken mide bulantısı diş hekimlerinin sıklıkla aldığı şikayetler arasında yer almaktadır. Hamilelik süresince alınan vitaminler ve özellikle magnezyum destekleri diş sararmasına neden olmakla birlikte çürümelerine karşı ayrıca olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Magnezyum eksikliğine karşı kullanılan vitaminler diş çürümelerini engellerken diş sararmasını engelleyememektedir. Gebelikte ağız ve diş bakımı son derece önem taşımakta ve kadınlar için özellikle doğum sonrası sorun yaşamamaları adına hamilelik süreleri boyunca Hamilelikte diş macunu zararlı mı şeklinde düşünceye kapılmadan ağız ve diş bakımlarını ihmal etmemeleri gerekir. Gebelikte ağız ve diş bakımı aynı zaman da ağızda bakteri oluşmaması ve çürüme başlamaması adına da oldukça önemlidir. İhmal edilmemesi gereken diş bakımına hamileliğiniz süresince dikkat ediyor olmanız bundan sonraki süreçte dişlerinizle ilgili herhangi bir sorun da aynı zamanda yaşamamanızı sağlar.

hamilelikte diş çürümesi nedenleri hamilelikte diş temizletilir mi hamilelikte diş macunu zararlı mı hamilelikte diş taşı temizliği hamilelikte diş fırçalarken mide bulantısı hamilelikte diş beyazlatma yapılır mı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?