KORONA SONRASI EKONOMİ
ŞOREŞ YILDIRIM

KORONA SONRASI EKONOMİ

31 Mart 2020

Son aylarda tüm dünyayı saran COVID-19 halk dilinde Korona Virüs ile uğraşıyoruz. Bu virüs hakkında biraz araştırma yapınca ileri derecede grip olduğunu görüyoruz. Milyonlarca yıldır dünyada bulunan bu virüsün gelişmiş şekli olarak günümüzde ortaya çıkması ile yeni tanışmış gibi olduk. Birkaç ay sonra mutasyona uğrayıp veya aşısı ve tedavisi bulunarak hayata kaldığımız yerden devam edeceğiz veya artık yeni bir dünya düzeni mi olacak. Ben yeni bir dünya düzeni olacağını ama Türkiye’nin bu yeni dünya düzenine uymayacağını düşünenlerdenim. Uymazsak ne olur? Ekonomik açıdan bakarsak zor günler geçiririz. Uyarsak eğer tüm dünya krizdeyken biz az zararla güçlü çıkabiliriz. Nasıl mı?

Birincisi; daha öncede yazmıştım.( https://www.kayabasimahallesi.com/kose-yazisi/178/vergi-ve-sgk-icin-toplumsal-baris.html ) Vergi ve SGK için toplumsal barış.

Bu toplumsal barış için dört yıl öncesi gibi o günlerin rakamı ile toplam 3 milyar 100 milyon TL yaklaşık vergi alacağı yerine 75 milyon TL alarak sadece 17 firmaya – ki bu firmaların birçoğu aynı kişilerin- destek vererek yapılmamalı. Tabi bu 17 firma içinde aslan payını 426 milyon TL ile Türkcell İletişim A.Ş., ikincisi 422 milyon TL ile o ünlü işadamı Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat San. Tic. A.Ş. ve üçüncüsü 348 milyon TL ile Sabancı ailesine ait 4 firmadan oluşuyor. Dört yıl öncesinin 3 milyar 100 milyon TL alacağının yaklaşık 3 milyar TL si ile kaç firmanın veya esnafın borcu silinebilir. 10.000 TL silerseniz 300.000 işletme, 20.000 TL silerseniz 150.000 işletme rahatlar. Bu firmalar hakkında fazla bir şey yazmayacağım ama bununla ilgili yazının devamında eklemeler yapacağım.

Şimdi gelelim devletin yapması gerekene. Mutlaka ama mutlaka bu ve benzeri ve hatta daha kapsamlı ve etkili bir yaklaşım ile hele hele 250.000 işletmenin kapandığı bu dönemde zarar gören tüm ülkeye yarar sağlayacaktır. İçişleri bakanının açıkladığı gibi sadece 250.000 işletme kapanmadı. Kapanan işletmelerin yanında yüzbinlerce ofis kapanarak evden çalışmaya başladı. Birçok sektör evden çalışma ile yürümeyecektir ama #EvdeKal ‘arak bu virüsün yayılmasını önlemeliyiz. Küçük üretim işletmeleri de yakında kapanacaktır.

İkincisi; tarımsal üretim. Ülkemizde genelde Mart ve Nisan aylarında tohumlar atılır, Haziran’dan itibaren toplanıp pazarlardaki yerlerini alır. Ama bu Korona Virüs nedeni ile tarım da durmuş durumda. Bu sene zorlu geçecek. Acilen ve zaman kaybetmeden çiftçinin tüm borçları en az 2 sene faizsiz ertelenmeli ve tohum ile mazot bedava verilmeli. Bakın bunlar yapılmazsa bu sene ve gelecek sene çok zor geçecektir. Zaten kendine yeten bir ülke değiliz. Bu dönemde dünyada sıkıntı varken hem kendimize yeten hem de ihraç eden ülke olursak en az zararla çıkarız bu yenidünyada.     

Üçüncüsü; sicil affı. Tüm şahısların ve şirketlerin sicilleri temizlenmeli. Tüm bankalardaki geçmiş bilgiler temizlenmeli. Madem tek bir başkan var. Bunu bütün ülkeye yaymalı. Öyle sadece müteahhitler ile bu ülke bu krizden çıkamaz. İnsanlar şunu iyice anladı. Birgün bir virüs gelir ve senin ne kadar tapun olduğuna bakmaz.

Dördüncüsü; devlet tüm sağlık kuruluşlarına ve fabrikalara sahip olmalıdır. Özelleştirmenin böyle bir dönemde ne kadar sakıncalı olduğunu anladık. Devlet tüm kilit noktalardaki fabrikalara sahip olsa idi bugün bu kadar sıkıntı yaşamazdı. Kooperatifleşerek köylünün malını değerinde alsaydık, kooperatifleşerek tüm üreticilerin ürünlerini alarak ihraç etseydik bugün bu kadar ekonomik sıkıntı yaşamayacaktık. Bakınız Çin’e. Aynen bu tarzda çalışıyor ve 2020 yılına ekonomik olarak damga vuracaktır. Amerika gibi kapitalist düzenler bu yıl çökmeye başlayacaktır.

Ülke olarak yıllardır vergiler toplandı, özelleştirmeler yapıldı ama kasamızda para yok. Nerden mi biliyorum. Para olsa devlet gerekeni ilk gün yapardı. Şüphem yok. Dünyanın gelişmiş ülkeleri dev bütçeler ayırırken, gelişmekte olan ülkeler içinde en az bütçeyi Türkiye ayırıyorsa o zaman kasada para yok demektir. Devlet önümüzdeki günlerde nereden para toplayacak. Çalışmayan milyonlarca insan var. Üretim yok. İhracat yok.

Kendi kendimize yeteriz diyerek yetemeyiz. Devlet elini taşın altına koyacak.

Şimdi bana devlet paketler açıklıyor diyeceksiniz. Bir bakın bakalım kime açıklıyor.

17 tane şirkete mi açıklıyor. Diyeceksiniz ki binlerce çalışanları var, yatırım yapıyorlar. Yenidünya da inşaat olmayacak. İnşaat önümüzdeki 5 yıl bitmiştir. İnşaat şirketleri desteklense ne olur desteklenmese ne olur. Biz öncelikle tarıma, üretime, turizme önem vermeliyiz.

Mehmet Cengiz’in borcunu silerek ne kazandınız son 4 yılda. Ne fayda sağladı. Türkiye’ye ne kadar döviz getirdi. Bir şirket veya 17 şirket ile bu ülkeye ne kadar döviz getirebilirsiniz. Şu an dünyanın dolar rezervi en yüksek ülke Çin. 3 trilyon 176 milyar dolar rezerve sahip. Peki Türkiye’nin ne kadar. 74 milyar dolar. İnanılmaz düşük. Şimdi Çin’in nüfusu 20 katımız diyorsunuz değil mi? 74 milyarı 20 ile çarpsanız bile Çin’in yarısı kadar rezervimiz olmuyor. Peki ikinci ülke hangisi. Tabii ki Japonya. 1 Trilyon 341 milyar dolar rezerve sahip. Nüfusu yaklaşık 127 milyon kişi.

Şapkayı önümüze değil bir kenara atmalıyız. Eğri oturup doğruyu konuşmalıyız. Türkiye’yi Mehmet Cengiz gibi hiçbir katkısı olmayan 20-30 firma değil, yüzbinlerce şirket ve yüzbinlerce tarımcı kurtaracaktır.

Evde kalın diyeceğim ama tahmin ediyorum ki insanlar evde kalarak geçinemiyorlar. Günlük çalışıp evine ekmek götüren onbinlerce hatta yüzbinlerce insan var bu ülkede. Bu insanların eşi çocuğu var. Mecbur çalışmak zorunda. Evde Kal diyorsan mutlaka bu insanlara devlet bakmalı. Anayasanın 2. Maddesinde özetle “Demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” der. Anayasa Mahkemesi de gerek 1961, gerekse 1982 Anayasası döneminde verdiği kararlarıyla sosyal devlet ilkesini tanımlamaya çalışmıştır. ... “Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet demektir.

Yani özetle Devlet, güçlüyü değil güçsüze sahip çıkarak toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlüdür.

Temizliğe dikkat ederek, sosyal mesafeyi koruyarak Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

ŞOREŞ YILDIRIM

twitter : https://twitter.com/soresyildirim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali