VERGİ VE SGK İÇİN TOPLUMSAL BARIŞ
ŞOREŞ YILDIRIM

VERGİ VE SGK İÇİN TOPLUMSAL BARIŞ

Sevgili Okurlar,

Burada anlatmak istediğim şudur ki; ülkemizde özellikle esnafın gider kaynaklarının en büyüğü ve önemlisi Vergi ve SGK giderleridir.

Esnaf ve küçük işletmeler bu gidere hiçbir zaman bir çare bulamamaktadırlar.

Hükümetler ise bu gelir kalemini bırakmak istemezler. Bu nedenle yıllardır kangren olmuş bu soruna bir neşter vurmak hükümetin Vergi ve SGK'da Toplumsal Barış yapması ile olur.

Bununla ilgili biryazı yazmadan önce BİMER aracılığı ile Maliye Bakanlığı'ndan Türkiye'deki şirketlerin sermayelerinin ve borçluluk durumunu gösteren bir tablo istedim. Olumsuz cevap alınca ufak bir araştırma ile bazı verilere ulaşıp küçük bir çözüm buldum.

Firmaları; Sermayeleri, Vergi, SGK, BAĞKUR borçları, bu borçların süreleri, firmanın yaptığı alış ve satışları gibi kriterlerle oluşturulabilecek tablolar ile değerlendirme yapılmalı. Bu değerlendirme ile firmaların borçları yüzdesel olarak değerlendirilebilir.

Ülkemizde o kadar çok atıl (pasif) durumda şirket var ki yılda sadece boş beyanname vererek 4 bin TL kadar Vergi borcu oluşmakta. Ve bu atıl şirketlerin, ki bu şirketlerin hiç fatura girişi ve çıkışı yoktur. Tasviye edilmesi yaklaşık 2 yıl ve 3 bin TL kadar bir maliyeti var. İnsanlar bu nedenle ne borçlarını ödeyebiliyorlar ne de şirketlerini tasviye edebiliyorlar. Ayrıca bir ofis-dükkan ve muhasebe ücretleri de cabası. Veya 3-4 yıl öncesinde zarar eden bir şirketin oluşan Vergi ve SGK borçlarını ödeyemez halde olması ve sürekli iş hayatını olumsuz etkilemesi tüm şirket sahiplerini etkilemektedir.

Bu tarz borçlar onlarca değil binlerce şirketi ve şirket sahiplerini bir sarmal içinde harap etmektedir.

Bunu çözmek demek toplumsal barışı sağlamak demektir.

Çözüm için itirazlar veya vereceğim rakamlar konusunda itirazlarda olacaktır. Başta da söylediğim gibi bilgiler net olmamakla birlikte araştırmalarımda çıkan rakamlar.

6736 Sayılı kanun ile borçların yapılandırılması sırasında devletimizin toplam alacağı tutar 97 milyar TL idi. Vergi ve SGK yapılandırılması toplamı 77,6 milyar TL. Yani yaklaşık 20 milyar TL borçlu hiç borcunu sahiplenmemiş. Ayrıca ilk taksit ve peşin ödeme 13 milyar TL iken bunun yarısı olan 6.5 milyar TL ödeme alındı. Yani 77.6 milyar TL nin çoğu kanunen yapılandırması bozulmuş oldu. Hükümet bununla beraber taksit ertelemeye gitti ama değişen pek birşey olmadı.

Şimdi yeniden bir yapılandırma yapılması için çalışmalar yapılmakta. Ama bu da bir çözüm olmayacaktır.

Çözüm belki çok radikal olacaktır ama devlet alacaklarının çoğunun tahsil edecek ve sarmal içinde boğulan iş dünyası rahatlayacak ve yeni istihdamlar için iş dünyası harekete geçebilecektir.

Örneğin bir şirketin 50 bin TL sermayesi olsun. Son 3 yılda hiç fatura giriş ve çıkışı olmasın. Toplam Vergi ve SGK ana borcu 40 bin TL faizleri ile 60 bin TL olsun. Şirket hiçbir iş yapmadan hem borçlanmaya devam edecek hemde borçlarını ödeyemediği için iş de yapamayacak.

Bir yapılandırma planlaması ile şirketin tüm faiz borçlarını sıfırlayıp ana para borcuna odaklanmalı. Ana para borcunun %50 sini yani 20 bin TL yi 120 gün içinde ödediği taktirde borcun sıfırlanması gibi bir yapılandırma ile şirketin tasviyesini de yapma hakkı verilmesi sarmalın sona ermesini sağlar.

Yani 60 bin TL yerine 20 bin TL ödeme ile tüm borçtan kurtulmak herkesi mutlaka harekete geçirir.

Böyle bir durumda binlerce Şirket ne yapıp edip bu borçtan kurtulur. Bu borç limitlerini toplam 200.000 TL ile sınırlarlandırmak kötü niyetlilerinde önüne geçmesini sağlar.

Buradaki amacımız küçük esnaf ve şirketlerin ekonomiye katılımlarını sağlamak ve devlete gelirleri arttırmak.

Buna benzer olmamak ile beraber Güney Kore hükümeti devlete 9.128 dolar karşılığı borçların tamamını hayata yeni bir başlangıç yapabilmeleri için sileceğini açıkladı.

Bizde devlet olarak yapabiliriz. Verdiğim örneği çoğaltabilir, yüzde oranlarını arttırabilir hayata yeni bir başlangıç yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayabiliriz.

Amacımız daha iyi bir ülke yaratmaktır.

Sevgiyle kalın.

ŞOREŞ YILDIRIM

twitter : @soresyildirim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ajdar Armağan Çağlayan'a öyle bir yanıt verdi ki!
Ajdar Armağan Çağlayan'a öyle bir yanıt verdi ki!
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali