YALANDAN BÜYÜYORUZ
ŞOREŞ YILDIRIM

YALANDAN BÜYÜYORUZ

12.12.2017

Sevgili Okurlar,

Dün açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye 3.üncü çeyrekde %11.1 büyümüş. Gönül ister ki her çeyrekde %20 büyüyelim. Ama bu imkansız. Sadece Türkiye için değil dünyadaki hiçbir devlet bu şekilde büyüyemez. Ekonominin doğasına aykırı.

Türkiye’deki büyümeyi ya manipüle ederek söylüyorlar ya da kaçırdıkları bir konu var. Ben ikincisi olduğuna inanmak istiyorum.

İlk olarak Türkiye dünyada ticaretinin büyük bir kısmını Amerikan Doları ile yapmakta. Yani Türkiye’de doların yükselişi ihracatçıyı mutlu ederken ithalatçıyı üzmektedir.

2016 yılının 3. Çeyreğine göre hesaplanan büyümeye bir gözatmak gerekir.

2016 yılının 3. Çeyreğinde Amerikan doları ortalaması 2.94 TL iken 2017 yılında bu rakam 3.50 TL ortalamasına çıkıyor. Yani %19,5 artış var.

2016 yılının 3. Çeyreğinde ihracatımız toplamı 30 milyar 270 milyon Amerikan Doları iken 2017 yılında 35 milyar 250 milyon Amerikan Dolarına çıkıyor. (Kaynak: TİM. Türkiye İhracatçılar Meclisi) Bu da %16 artış demek. Peki aynı dönemlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine baktığımızda ithalat rakamları ne durumda. 2016 yılının 3. Çeyreğinde ithalatımız 52 milyar Amerikan Doları. 2017 yılında ise tam net açıklanmayan rakamlara göre 56 milyar Amerikan Doları. Yani %10 artış olmuş.

Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine baktığımızda 2015 yılı ihracat rakamlarımız 2016 yılına göre 1 milyar 214 milyon Amerikan Doları daha az.

Peki Doların artması ile ithal edilen bir hammadde maliyetinin yükselmesi ve ihracat rakamının artması paralel değil mi?

Örneğin; 2016 yılında bir ürün 5 TL’ye mal oluyordu. 6 TL’den 100 birim satılıyordu. 600 TL ciro 100 TL brüt kâr elde ediliyordu. Aynı ürün 2017 yılında doların yükselişi ile yani yaklaşık %20 artışla 6 TL’ye mal oluyor. Ancak ihracat rakamlarına göre %16 artış ile yine 100 birim satılınca 694 TL ediyor. Yani 94 TL kâr elde ediliyor. Burada %6 lık bir kayıp varken nasıl oluyorda %11.1 büyüyebiliyor ekonomi.

Buna benzer birçok örnek yaratabiliriz. Ayrıca Gümrükte uzun zaman bekletilen hele hele ay sonlarına denk gelince bir önceki yılın çeyreğini düşünerek gemiyi limana yaklaştırtmayan bir anlayış olduğunu ithalatçı firmalardan dinleyebiliyoruz.

Enflasyon rakamlarının %14 lerde gezdiği bir dönemde, İşsizlik rakamlarının %12 lerde gezdiği bir dönemde Türkiye’nin büyüme rakamları çok net değil.

Ülke olarak ağır sanayisi olmayan bir ekonominin büyüme rakamları pek gerçekçi durmuyor. Ayrıca ihracat kalemlerinin en büyüğü otomotivin hemen hemen çoğu malzemesi ithal edilmekte. Bu da ihracat rakamlarının gerçek ihracat olmadığı, işlenmemiş ürünlerin ihracatı suni büyümeyi gösterir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Eylül 2017 de yayınlanan verilerine baktığımızda İhracatımız %8,7 artış gösterirken, ithalatımız %30,6 artış sağlamış. Eylül ayındaki dış ticaret açığımız %85 artış göstererek 8 milyar Amerikan Doları açık vermiş bir ekonominin aynı ayı içine alan 3. Çeyrekte nasıl %11.1 büyüdüğünü kimseye inandıramayız. Kimse derken küresel ekonomi ve Global şirketlerden bahsediyorum.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında 56 milyar Amerikan Doları Dış Ticaret açığı varken, 2017 yılında Kasımayı sonu itibari ile 74 milyar Amerikan Doları Dış Ticaret açığı varken nasıl oluyorda %11.1 büyüyebiliyoruz.

Uzun lafın kısası Ekonomimiz kağıt üzerinde birkaç kalem oynatması ile sadece kendimizi kandırırız. Bu da bize suni birkaç zaman kazandırır. Yalandan Büyüme bize zarar veriyor. Başta da söylediğim gibi sistemli bir şekilde dünyanın en düzenli büyüyen bir ekonomiye sahip olmak en büyük arzum. Ancak bu şekildeki açıklamalar bizi her yıl biraz daha geriye götürüyor.

Ekonominiz güzel olsun,

Sevgiyle kalın

ŞOREŞ YILDIRIM

twitter  : @soresyildirim

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali