EKONOMİ NE DURUMDA
ŞOREŞ YILDIRIM

EKONOMİ NE DURUMDA

Ülke olarak birçok sorunlarla uğraşıyoruz. Bu sorunları kendi kendimize yarattığımız kesin. Ne kadar fazla kargaşa o kadar fazla yönetimde kalma psikolojisi.

Ancak bu kadar kargaşa yaşanırken, ekonomi ne durumda bir de ona bakmak lazım. Nihayetinde ekonominiz bozuk ise siz ne kadar yönetimde kalsanız da birgün halk isyan eder ve siz orada kalamazsınız.

Ülke olarak üretim yapmıyoruz. Yıllarca aynı siyasi düşünce tarafından yönetilen bir ülkede ki bu süre 14 yıl gibi çok uzun bir süredir, bir otomobil dahi üretemedik. Kendimize ait bir otomobil. Bu çok mu zor. Bence hayır. Ancak ithal edilen bir araçdan alınan vergilerin yüksekliği üretip satmaktan daha kârlı duruyorsa tabii ki niye üretelim ki. İthal et yurtiçinde sat daha kârlı.

Tarım bitmiş durumda, otomotiv yok zaten, ağır sanayi yok, küçük esnaf iki yılda bir vergi sgk affı olmasa bitik durumda ki bu haliyle bile zor geçinir durumda.

Bir esnaf arkadaşım ile görüştüğümde ki kendisi simit üretip peşin satmakta; son 1,5 yıldaki satışlarını anlattı bana. 1,5 yıl önce günde 100 adet simit satarken, şubat 2016 yılına kadar 70 simide, şubat – eylül 2016 arasında 40 simide kadar düştü satışlarım dedi. Bende başka simitçi dükkanı mı açıldı neden dedim. Hayır başka açılan dükkan yok. Sadece insanlar simit yerken bile düşünmeye başladı dedi. Tabii ki bu tür ekonomik sıkıntılar önce alt gelir seviyedeki insanları vuruyor. Daha sonra üst ekonomik gelir seviyesindeki insanları vurmaya başlıyor. Bir örnek de geliri yüksek bir dostumdan dinledim. Kendi arsalarına konut yapıp satan bir firma sahibi. Son on yılında ayda 12-13 adet konut satabilen bir firma. Geliri yüksek bir firma. Onunla yaptığım sohbette; son 5 aydır bir tane bile konut satamadığını söyledi. Ankara’nın üst gelir seviyesine hitap eden konutları ile şu an 350 adet konut üreten bir firma. Demek ki yavaş yavaş üst gelir seviyesine doğru ekonomik sıkıntılar ilerlemeye başladı.

Biraz daha araştırdığımızda; son 15 yılda ülkede kazanç olarak gayrimenkul alım satımına yoğun ilgi gösteren bir toplum ekonomik olarak güçsüzleşmeye mahkumdur.

15 yıl önce 1 birime alınan bir arsa 15 yılda 1000 birime ulaşıyorsa kim yatırım yaparki. Sonra ekonomi çok kötü diye ağlamalar sızlanmalar had safhaya ulaşıyor.

Bu buhran yıllardır var. 5-10 yılda bir ekonomik krizler ile boğuşup duruyoruz. Biz ülke olarak üretmeyi öne alıp, alım satımı geriye koymadığımız sürece bu buhran devam edecektir.

Kouları üst üste koyarsak bir kitap yazabilecek malzemeye sahibiz. Bu buhrandan ve yeni ekonomik paketlerden hükümet sorumludur. Bazı Kosgeb desteklerini ayırırsak hemen hemen yok denecek kadar az programımız olduğunu görebiliyoruz.

Çok acil olarak; Vergi SGK afları yapacağımıza üreterek dünyaya satabilen bir ülke yaratmak zorundayız.

En çok iş de birçok sorun yaratan ve ekonomiyi ikinci plana hatta üçüncü plana atan hükümete düşüyor.

Dış dünyada itibarlı, içerde barış ve huzur içinde, ortalama günde 30 kişinin ölmediği bir ülkede bayram içinde yaşamayı umut ediyorum. İnsan olan, ölümlerden hoşnut olmayan, insanların ve vatandaşların kurban bayramı kutlu olsun.

Sevgiyle kalın 

ŞOREŞ YILDIRIM

e-mail  : s.yildirim@kayabasimahallesi.com

twitter  : @soresyildirim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Hiperstar Ajdar'dan Armağan Çağlayan'a 1 milyonluk yanıt
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali
Serpil Barlas kimdir kaç yaşında şarkıları biyografi son hali