deneme bonusu

Kanal İstanbul'da flaş gelişme!

Ulaştırma Bakanı Arslan, Kanal İstanbul projesi güzergahı çalışmalarının bittiğini söyledi. Arslan, Kanal İstanbul'dan çıkacak malzeme ile İstanbul’da yapay adalar yapacağız dedi.

Kanal İstanbul'da flaş gelişme!
Ahaber'de yer alan habere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdiklerini belirterek, "Kanal İstanbul'dan 2,7 milyar metreküp malzeme çıkacak. Bu malzemeyle kömür ocaklarındaki çukurları dolduracağız, rekreasyon alanları oluşturacağız, bataklıkları tekrardan yeşillendireceğiz, yapay adalar oluşturacağız." dedi.
 
Arslan, hem Kanal İstanbul Projesi ne zaman başlayacak diye merak eden vatandaşlar için hem de, Kanal İstanbul Projesi son durum hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar için, Kanal İstanbul Projesi son dakika haberlerini yakından takip eden İstanbullular ve Kanal İstanbul Projesi nereden geçecek diye arama yapan bölge halkına yönelik, Kanal İstanbul Projesi nedir ya da ne olduğu hakkında bilgi almak isteyen halk, Kanal İstanbul Projesi 2017 ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden okurlar için Kanal İstanbul Projesi ne zaman bitecek diye merak içinde olan internet kullanıcıları için Anadolu Ajansı'nın gündeme dair sorularını cevapladı.
 
Kanal İstanbul Projesi'nin, İstanbul ve bölge için çok önemli olduğuna işaret eden Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da projeyi çok önemsediğini ve takip ettiğini söyledi. Projede şu ana kadar birçok güzergahın çalışıldığını ancak 5 güzergahta ayrıntılı çalışma yapma kararı alındığını ve bu noktada son aşamaya gelindiğini bildiren Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde şehircilik anlamında özellikle orman, sulak alanlar, tarım alanları ve etkileşen alanları da dikkate alarak herkes tarafından merak konusu olan Kanal İstanbul Nereden Geçiyor sorusu ile alakalı 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." şeklinde konuştu.
 
Arslan, Kanal İstanbul projesinin finansmanıyla ilgili de birçok alternatif çalıştıklarını anlattı. Yaklaşık 43 kilometrelik, büyük gemilerin geçebileceği çok önemli bir kanal yapacaklarını vurgulayan Arslan, kanaldan 2,7 milyar metreküp malzeme çıkacağını ve bunun değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çıkacak malzemeyle 3. havalimanında olduğu gibi kömür ocaklarındaki çukurları dolduracaklarını, rekreasyon alanları oluşturacaklarını, bataklıkları tekrardan yeşillendireceklerini, yapay adalar oluşturacaklarını bildirdi. Malzemeyi limanlarda dolguda da kullanacaklarını anlatan Arslan, bir kısmının da tarımda kullanılabilecek verimli toprak olduğunu ve onu da başka yerlerde değerlendireceklerini dile getirdi. Projede ön etütlerde belli bir noktaya geldiklerine değinen Arslan, "Bu yıl içinde artık nihai etütleri yapıp, ihale etmeye esas etütleri yapacağız. Cumhurbaşkanımızın da söyledikleri bu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi birçok kurumla çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Çalışmaların belli bir noktaya geldiğini söyleyen Arslan, bu yıl projelerin ihale edilmesi aşamasına getirilmesini sağlayacaklarını belirtti. Bu noktada bilimsel çalışmaların önemli olduğunu dile getiren Arslan, projede 4 üniversiteden destek aldıklarını da aktardı.
 
"PROJELERİMİZDE ETKİLENMİYORUZ, ETKİLENMEYECEĞİZ"
Küresel ekonomideki yavaşlama ve kur artışının devam eden ve planlanan projelerinin finansmanını etkileyip etkilemediğine yönelik soru üzerine Arslan, 2009-2010'dan bu yana dünyada Türkiye'nin yaptığı büyüklükte proje yapan ülke olmadığını söyledi.
 
Arslan, Türkiye'nin, küresel ekonomideki daralmaya rağmen büyük projeleri devam ettirdiğine işaret ederek, "Elbette kur artışı olumsuz etki yapan bir şey, yapmaz dersek yanlış bir ifadede bulunmuş oluruz. Gerek Cumhurbaşkanımız, gerek Başbakanımız dünyadaki her türlü daralmaya ve krize rağmen özellikle ekonominin ve kalkınmasının olmazsa olmazı olarak, ulaştırma altyapı projelerini görüyorlar. Çünkü ulaşımı erişimi kolaylaştırdıkça, ulaştırma projelerini bitirdikçe aslında dolaylı olarak ekonominin, kalkınmanın lokomotifi ve dinamosu olarak bunu hayata geçirmiş oluyorsunuz. Her şeye rağmen ulaştırma projelerinde bir aksaklık olmadı, bu yıl da yaklaşık 37 milyar liralık yatırım yapacağız, yap işlet devret modeliyle yaptıklarımız hariç." değerlendirmesinde bulundu.
 
Çanakkale Köprüsü ihalesi için yurt dışından 11 güçlü firmanın şartname aldığına işaret eden Arslan, "Çanakkale Köprüsü'ne olan ilgi de gösteriyor ki dünyada ekonomik daralma varken, büyük projeler yapılmıyorken, Türkiye'nin büyük projeleri yapıyor olması, dünyadaki finans sektörünün bakışını da buraya çeviriyor. Çünkü bu projeler yapıldıktan sonra projelerin oluşturduğu bir katma değer, kalkınmaya lokomotif olma durumu var. Bence projelerimizde bu anlamda etkilenmiyoruz, etkilenmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE'NİN SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNDEN TALEPLERİ
Sosyal paylaşım sitelerinin, Türkiye'nin talepleri karşısındaki tavırlarında olumlu değişiklikler olup olmadığının sorulması üzerine Arslan, bilişim ve sosyal medyanın çok önemli alanlar olduğunu söyledi.
 
Arslan, sosyal medyanın olumsuz kullanılması halinde faydası kadar zararları da bulunduğunu belirterek, "Ülke olarak bunun avantajlarını yaşadığımız gibi sıkıntılarını da yaşıyoruz. Facebook, YouTube, Twitter gibi sanal medyadaki çok önemli aktörlerin iş ve işlemlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşadık." dedi.
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından kanun hükmünde kararname ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) birtakım yetkiler verildiğini ve yaptırım uygulama hakkı getirildiğini hatırlatan Arslan, şunları kaydetti:
 
"Bu yaptırım uygulama hakkı çerçevesinde geçen yıllarda bizim taleplerimizin karşılanma oranı yüzde 50 mertebelerinde iken 2016'da bu oran yüzde 75'lere çıktı. Yüzde 25'lik kısmında yine mahkeme kararlarına rağmen uygulamadıkları oldu ama geriye dönük kıyasladığımızda olumlu gelişmeler var. Üst düzey görüşmeleri devam ettiriyoruz. Olumlu adımlar atılıyor. İstediğimiz seviyelere gelmemiş olmakla birlikte bundan sonra daha iyiye gideceğine eminiz."
 
Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki terör örgütlerinin faaliyetleri ile bu örgütlerin amaçlarına hizmet edecek içeriklerin yayıldığı düşünüldüğünde konunun önemli olduğunu dile getiren Arslan, bu gibi durumları engellemeye yönelik yasal düzenlemeler yaptıklarını ve Bakanlık olarak çalışmalara devam ettiklerini söyledi.
 
Arslan, terör olaylarının artmasına destek olabilecek faaliyetlerin veya yayınların yapılmasının insanların hayatını zorlaştırdığının ve ülkenin bekasına zarar verdiğinin altını çizerek, bunların engellenmesi adına olumlu çalışmalar yapıldığını ifade etti.
 
Geçmişte Fransa'nın terör olayları ve başka içeriklerle ilgili kararlar alıp müeyyideler uyguladığını anımsatan Arslan, "Dolayısıyla biz de artık müeyyide uyguluyoruz. Bu konuda iyi mesafe katettik ama daha katetmemiz gereken mesafe var." diye konuştu.
 
Kanal İstanbul projesi güzergahı nereden geçiyor, geçecek? 2017 İşte %99 olası güzergah;
 
 • Kayabaşı / Başakşehir
 • Sazlıdere Barajı Şamlar / Başakşehir
 • Şamlar Köyü (Şamlar Mahallesi) / Başakşehir
 • Küçükçekmece Gölü / Küçükçekmece
 • Altınşehir / Küçükçekmece
 • Sazlıbosna Köyü / Arnavutköy
 • Tayakadın / Arnavutköy
 • Terkos / Arnavutköy
 • Baklalı Köyü / Arnavutköy
 • Balaban Köyü / Arnavutköy
 • Boyalık Köyü / Arnavutköy
 • Hacımaşlı Köyü / Arnavutköy
 • Karaburun Köyü / Arnavutköy
 • Tayakadın Köyü / Arnavutköy
 • Yassıören Köyü / Arnavutköy
 • Yeniköy Köyü / Arnavutköy

ETİKETLER: kanal istanbul güzergahı son dakika, kanal istanbul güzergahı, kanal istanbul nedir, kanal istanbul güzergah, kanal istanbul son dakika haberleri, kanal istanbul ne zaman bitecek, 3.havalimanı, kanal istanbul güzergahı neresi, kanal istanbul projesi, kanal istanbul nereden geçiyor, kanal istanbul projesi son durum, kanal istanbul ihalesi, kanal istanbul projesi nedir, kanal istanbul son 24 saat, kanal istanbul ne zaman başlıyor, kanal istanbul son dakika, kanal istanbul haberleri, kanal istanbul son durum, kanal istanbul 2017, kanal istanbul son haber, kanal istanbul nereden geçecek, kanal istanbul haritası, kanal istanbul son haberler

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak Kanal İstanbul Projesi son durum Kanal İstanbul Projesi son dakika Kanal İstanbul Projesi nereden geçecek Kanal İstanbul Projesi nedir Kanal İstanbul Projesi 2017 Kanal İstanbul Projesi ne z
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Gerçek Halı Yıkama, Başakşehir ve Küçükçekmece!
Gerçek Halı Yıkama, Başakşehir ve Küçükçekmece!