Reina katilinin kullandığı Flashbang nedir, ne demek, ne işe yarar?

İstanbul Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü, 65 kişinin de yaralandığı hain terör saldırısında teröristin Flashbang olarak adlandırılan bomba kullandığı tespit edildi. Peki, saldırıda kullanılan Flashbang nedir, ne işe yarar, nerede üretildi?

Reina katilinin kullandığı Flashbang nedir, ne demek, ne işe yarar?
Yılbaşını kana bulayan terör saldırısında kullanılan Flashbang isimli bomba nedir? İstanbul Ortaköy’de eğlence mekanı Reina’da meydana gelen hain terör saldırısında 39 kişi öldü 65 kişi de yaralandı. İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri Reina saldırısı ile ilgili önemli bulgulara erişti. Doğu Türkistan Uygur uyruklu saldırganın Reina'ya girdikten hemen sonra 'Flashbang' isimli şok bombası attığı tespit edildi. Hain terör saldırısında kullanılan Flashbang nedir?
 
FLASHBANG NEDİR?
Doğu Türkistan Uygur uyruklu saldırgan Reina'ya girdikten hemen sonrasında 'Flashbang' isimli bir şok bombası attı. Terörist zemin katta bir Flashbang daha patlattıktan sonra 3'üncü şok bombasını da çıkmadan hemen önce kullandı. Teröristin her Flashbang patlatışından sonra şoka giren insanları taradığı anlaşıldı. Türkiye'de daha önce herhangi bir saldırıda kullanılmadığı anlaşılan ABD malı Flashbang'lerin Amerikan ordusu envanterinde bulunmuş olduğu, fabrikasının da Pensilvanya'da olduğu açıklandı.
 
Sadece Amerikan Özel Kuvvetler'ine bağlı birliklerin kullandığı ileri sürülen 'Flashbang' ABD'nin askeri envanterine kayıtlı bir nevi şok bombası. Atıldıktan sonrasında patladığı esnada ışık ve 170 desibelin üzerinde ses dalgası yayan bu bomba ortamda bulunan kişilerde geçici körlüğe ve duyu kaybına neden olduğu gibi kısa süreli sersemliğe yol açıyor. Bu sayede ortamdaki kişiler etkisiz hale geliyor.
 
Bombanın ilk kez 1970'li yıllarda İngiliz SAT komandoları tarafınca kullanıldığı belirtiliyor. Saldırıdan kurtulan bir Reina çalışanının ifadesine göre saldırgan, bu bombadan 3 adet kullandı. Bu sayede de birbirine bantladığı şarjörleri, mermisi bittikten sonra basit bir şekilde değiştirebildi. Olay yeri inceleme ekipleri saldırının gerçekleştiği Reina'da yapmış oldukları incelemelerde Flashbang parçaları buldu. Bu parçalar incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Teröristin ise bu bombayı nereden ve iyi mi temin etmiş olduğu de araştırılıyor.
 
SİLAH İNCELENİYOR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Olay Yeri İnceleme Şubesi, Reina'dan saldırıya ilişkin tüm delilleri topladı. Delillerle ilgili araştırma çalışmaları sürüyor. Polis kriminal çalışmaları da devam ediyor. Terörist, gezici dipçikli uzun namlulu bir silah kullanmıştı. Kaçarken de tabancasını olay yerinde bırakmıştı. Fakat saldırganın eldiven kullandığı ve bu sebepten dolayı saldırıda kullandığı silahta parmak izi bırakmasının zor olduğu açıklandı. Silah, mermi çekirdekleri ve boş kovanların balistik incelemesi sürüyor. Mermilerin çelik çekirdekli özel yapım olduğu anlaşılmıştı.
Flashbang nedir Flashbang ne demek Flashbang ne işe yarar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?