Kayabaşı, sağlığın merkezi oluyor!

İstanbul'un en popüler ilçelerinin başında yer alan Başakşehir'de, Kuzey Ayazma Gecekondu Önleme Bölgesi ile alakalı olarak TOKİ tarafından hazırlanan imar planı değişikliği açıklandı. 275 hektarlık alanın yüzde 30'u sağlık kompleksi şeklinde rezerv edildi.

Kayabaşı, sağlığın merkezi oluyor!
İstanbul'un en popüler ilçelerinin başında yer alan Başakşehir'de, Kuzey Ayazma Gecekondu Önleme Bölgesi ile alakalı olarak TOKİ tarafından hazırlanan imar planı değişikliği açıklandı. 275 hektarlık alanın yüzde 30'u sağlık kompleksi şeklinde rezerv edildi.
 
TOKİ, İstanbul Başakşehir Gecekondu Önleme Bölgesine ait imar planı değişikliği raporunu açıkladı. Hazırlanan Çevre Düzenlemesi Raporu'na (ÇED) göre imar alanının yüzde 30'u sağlık bölgesi şeklinde ayrıldı. İstanbul Tarihi Yarımada'nın yoğunluğunu azaltılması öngörülen projede üniversitelerin sağlık tesislerinin araştırma, eğitim ve yataklı tedavi içeren bölümlerinin Başakşehir Kayabaşı konut bölgesine taşınmasına, acil servis ve ilgili bölümlerin Tarihi Yarımada sınırları içerisinde bırakılması öngörüldü. Yaklaşık 275 hektarlık bir alanda yapılan planlamada, kuzeyinde Kayabaşı Kentsel Gelişme Alanı, kuzeydoğusunda Oyakkent Toplu Konut Alanı, doğusunda Başakşehir İkinci Etap Konutları ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, batısında Olimpiyat Stadı-Olimpiyat Parkı, İSKİ Fatih Sultan Mehmet Han Arıtma Tesisleri güneyinde ise Ayazma 1. Etap Kentsel Dönüşüm alanı yer alıyor. 
 
Gecekondulaşma başlayınca karar gecikmedi
Hazırlanan rapor doğrultusunda, İstanbul 1/100.000 planına göre söz konusu alan Olimpiyat Köyü, İski, Sağlık Bakanlığı'na ait yapılaşmalar için ayrılmıştı. Fakat gecekondulaşmanın artmasından dolayı bölgeye yerleşen hurdacılar ve küçük sanayi alanı olarak kullanılması imarlaşmaya tehdit oluşturdu. Hal böyle olunca da TOKİ tarafından acil olarak bir plan hazırlandı. 275 hektarı kapsayan alanın yüzde 54'ü maliye, yüzde 16'sı TOKİ, yüzde 20'si özel şahıs geriye kalan yüzde 10 ise belediye ve kadastral alan olarak geçiyor. TOKİ şimdiye kadar bölgede yaşayan özel mülk sahiplerinin birçoğuyla mutabakata vardı. Çok az bir kısmı ise anlaşmadığı için tapulu olan arazilerinden ayrılmıyor.
 
"1200 metrekarelik arazimden elimde 530 metrekare kaldı"
Kayabaşı Mahallesi’ne gidildiğinde yaklaşık 100 haneden 10 hanenin anlaşamadığı iddia edildi. 30 seneden bu yana Kayabaşı’nda ikamet eden Şaban Mavuş da TOKİ ile mutabakata varamayanlardan yalnızca birisi. TOKİ tarafından arazisinde büyük bir kaybının olduğunu ifade eden Mavuş, "Bizim buradaki arsamız 1200 metrekareydi ama yetkililer gelip 530 metre size ait, geriye kalan arsa hazineye ait dedi. Bizim burada dikili 450  ağacımız var, hayvanlarımız var. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Hakkımı satmam karşılığında bize sadece iki daire teklif ettiler. Elimizden gelen bir şey yok." Dedi. Mavuş’un 96 yaşında olan annesi Zülfiye hanım ise, durumdan hoşnut olmayan ifadelerle, "Biz 30 yılımızı buraya verdik bize sadece hakkımız olanı, emeğimizi versinler" dedi. 
 
"Tapulu arazilerimizi hazineye kattılar"
Kayabaşı Mahallesi’nde esnaflık yapan Saliha Usta da TOKİ tarafından haklarının yenildiğini iddia etti. Usta tapulu arazilerinin hazineye ilave edildiğini söylerken, şunları söyledi: "Ben burada 25 yıldır yaşıyorum. 120 metrekare bir dükkânım var. Eşimin de bağımsız 6 alanı var. Ama alanlarımızı hazineye dahil ettiler. Elimizde bütün tapu belgeleri var. Bizi verdikleri daire başına 240 bin tl borca sokacaklar.  Biz mevcut olan haklarımızı istiyoruz."
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?