deneme bonusu

Kayabaşı 4 bin TL’yi gördü, zam alarmları çalmaya başladı!

Emlak Konut Başakşehir Kayabaşı ihalesinde rekabet, fiyatları yükseltti. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: “Yatırımcılar bölgenin geleceğini gördü” derken sektör ‘Zam gelir’ eleştirisi yaptı.

Kayabaşı 4 bin TL’yi gördü, zam alarmları çalmaya başladı!

 İstanbul Başakşehir ve Kayabaşı bölgesi, gösterdiği gelişmeyle İstanbul’un nihayet senelerde yıldızı parlayan bölgeleri arasında dahil oldu. 3. havalimanı, 3. köprü gibi dev projelerin yanında yer alan sıhhat yatırımları, ulaşım projeleri ev yatırımlarını da hızlandırdı.

Önceki hafta, Emlak Konut GYO, Başakşehir Kayabaşı 5. etap arsasının ihalesini düzenledi. İhaleyi 1 milyar 32 milyon lira yekün satış geliri üzerinden % 46.10 hisse demek oluyor ki 475 milyon 752 bin lira öneri veren Yıldızlar-HKM ortaklığı kazandı. İhaleye dahil olan firma sayısı 20’yi bulunca, rekabet de sertleşti ve ihale bölge ortalamasının üzerinde fiyatla sonuçlandı. Bu sonuca sektörden ‘yüksek bedel ’ eleştirisi gelirken, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Kimse durduk yere bu fiyatları öneri etmez, bu vaziyet bölgenin gelişiminden kaynaklanıyor” bildirmesini yaptı.

Rekabet fiyatları şişirdi

İhale akabinda , İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, müteahhitlerin ihalelerdeki rekabetinin Emlak Konut GYO’ya daha çok gelir olarak yansırken, olağan ev fiyatlarının artışı için zemin hazırladığına dikkati çekti. Durbakayım, Kayabaşı ihalesinde metrekare fiyatlarının 6 bin - 6 bin 500 TL seviyesinde oluştuğunu ortaya koyarak , “Aynı hinterland içinde bulunan projelerdeki metrekare fiyatları ise 3 bin - 3 bin 500 TL seviyelerinde” eleştirisinde bulundu.

Önceki hafta kısımda inşa edilen projelerden Evvel İstanbul’u ziyaret eden Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Kayabaşı 5. etap ihalesinde oluşan fiyatı değerlendirdi. Kurum, “Bölgede şu anda fiyatlar 3 bin 500 lira seviyesinde. Taahhüt edilen arsa payının ödenmesi üstüne de cüzi bir kâr elde edilebilmesi için bedel 4 bin-5 bin lira aralığında olabilir, projede ticari birimler de var” diye belirtti .

Bölge gelişiyor

Kurum, fiyatların yükselmesinin Emlak Konut’un ihale sisteminden kaynaklanmadığını, Başakşehir-Kayabaşı bölgesinin geleceğini hem yatırımcının hem de ev alıcısının gördüğünü ifade etti.  Bölgede 60 bin ev planlandığını ifade eden Kurum, bunun 25 bin adedinin sosyal ev olduğunu, orta geliri de hemen hemen tamamladıklarını, artık nihayet arsalar kaldığı için projelerin orta gelirin üstüne hitap edebileceğini vurguladı.

Evvel’den akabinde yeni ‘adım’ atacak

Emlak Konut GYO’nun İntaya & EYG & İntes iş ortaklığı ile Başakşehir’de başlattığı Evvel İstanbul projesi, 678 ev ve 10 ticari üniteden oluşmakta . Orta gelir grubuna hitap eden projede fiyatlar 230 bin TL’den başlıyor. Dar gelir ve orta gelir grubunun ardından orta üstü gelir grubunun da Kayaşehir bölgesine yöneldiğini ifade eden EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Evvel İstanbul projesinde satın alanların % 7 yatırımcı, % 93 oranında oturum amacıyla alanlardan oluştuğunu açıkladı . Projenin karşısındaki parselde yeni bir projeye başlayacaklarını da ifade eden Çelik,  “ 2. parselde yaklaşık olarak 600 ev olacak olan . Nisan-Mayıs gibi satışa sunmaya hazırlanıyoruz. Projenin ismi “Adım İstanbul” olacak. Fiyatlar Evvel İstanbul’dakine yakın düzeyde olacak. Orta gelirliye kaliteli ev üretmeye devam edeceğiz” diye açıkladı .

Ispartakule’ye alt gelirli için proje

MURAT Kurum, Ispartakule’de de yeni bir projeye başlayacaklarını ve bu projenin orta ve alt gelir grubuna hitap edeceğini açıkladı. Kurum, “Ispartakule’deki nihayet arsamızda 2 bin 500 konutluk bir proje yapacağız” diye açıkladı .

12 milyar liralık satış geliri olacak

MURAT Kurum, bu sene seçim öncesi düzenleyecekleri ihaleleriden 10-12 milyar liralık yekün satış geliri hedeflediklerini belirtti . Şu anne kadar İstinye’nin 3.6 milyar lira, Kayabaşı 5. etabın 1 milyar lira gelir hedefiyle ihale edildiğini açıklayan Kurum, şu şekilde açıkladı : “5-6 ihale daha yapacağız. 10 milyara yakın bir satış yekün geliri olacak. Bizim payımız da 3-3.5 milyar lira olur diye düşünüyoruz. Sektörün bu projelere gereksinimi var.”

Kayabaşı Başakşehir ihale fiyat Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!