Ahmet Çakar: Artık Türkçe Konuşan Futbolcu Göremiyoruz

Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, ''Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” söyleşilerine katılan eski hakem ve spor yorumcusu Ahmet Çakar, ''Ülkemizde futbol öyle bir noktaya geldi ki artık Türkçe konuşan futbolcu göremiyoruz. Bu projeler sayesinde sporcularımız çekirdekten yetişecek'' dedi.

Ahmet Çakar: Artık Türkçe Konuşan Futbolcu Göremiyoruz

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesi söyleşilerine katılan eski hakem ve spor yorumcusu Ahmet Çakar, “Ülkemizde futbol öyle bir noktaya geldi ki artık Türkçe konuşan futbolcu göremiyoruz. Bu projeler sayesinde sporcularımız çekirdekten yetişecek ” dedi. 

Eski Milli Futbolcu Ahmet Dursun da Sporun T’si Projesinin uzun vadede çok başarılı olacağını belirterek bunun ülke geneline yayılması gerektiğini söyledi. 

Başakşehir Belediyesi’nin başlattığı “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesinin yeni sezon ikinci söyleşisi sporcu ve çocukları buluşturdu. 

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa; eski hakem ve spor yorumcusu Ahmet Çakar, eski Milli Futbolcu Ahmet Dursun ve Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. Sinan Bozkurt konuşmacı olarak katıldı. Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürü Selim Çelebi, Spor Parkları eğitmenleri, öğrenciler ve aileleri de panelde hazır bulundu.

“Türkçe konuşan futbolcu kalmadı”

Programda sporcu adaylarına hitap eden eski hakem ve spor yorumcusu Ahmet Çakar, Başakşehir Belediyesi’ne ait Sporun T’si projesinin çok önemli ve başarılı bir proje olduğunu belirterek; “Ben ilk kez bir belediyenin böyle bir projeye imza attığına şahit oluyorum. Başakşehir Belediyesi’ni tebrik ederim. Ülkemizde futbol öyle bir noktaya geldi ki artık Türkçe konuşan futbolcu göremiyoruz. Bu projeler sayesinde sporcularımız çekirdekten yetişecek.” diye konuştu.

“Sporu bilimden ayrı düşünmek mümkün değil”

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar da, sporcu yetiştirirken bilimsel verilerden faydalanmanın önemine dikkati çekerek; “Akademik bilgiyi spora dâhil ettiği için Başakşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum” dedi. Pınar, şöyle devam etti: “Sporu bilimden ayrı düşünmek mümkün değil. Sporun T’si projesi gerçekten mikemmel bir proje. Yakın zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın da böyle bir projesi hayata geçecek. Başakşehir Belediyesi, Sporun T’si projesi ile örnek bir konuma gelmiştir.”

“Hayallerinizden vazgeçmeyin”

Eski Milli Futbolcu Ahmet Dursun ise, genç sporcu adaylarına kendi tecrübelerini aktardığı konuşmasında, “Benim ailem futbolcu olmamı istemiyordu. Bir tek dayımdan destek görüyordum. Ama azimle çalışmaktan vazgeçmedim ve mesleğimde Milli Takım’da forma giyecek kadar yükseldim. Genç arkadaşlarım da hayallerinden vazgeçmesinler.” ifadelerini kullandı.

Konuşmacıların genç sporcu adaylarının sorularını cevapladığı Sporun T’si Projesi söyleşisi, panelistlere plaket takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Ahmet Çakar Başakşehir Sporun T’si Başakşehir Ahmet Çakar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?