deneme bonusu

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Netleşti (2017 Son Durum Haberleri Haber)

Kanal İstanbul'un güzergahı netleşti. 2011 yılından beri seçimlerin en önemli vaatleri arasında yer alan Kanal İstanbul projesinin güzergahı belli oldu.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Netleşti (2017 Son Durum Haberleri Haber)

Kanal İstanbul güzergahı netleşti. 2011 yılından beri genel seçimlerin en önemli vaatleri arasında ilk sırada yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Çılgın Proje"si Kanal İstanbul projesinin güzergahı belli oldu.

Kanal İstanbul güzergahı netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın Proje” olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’un genişliği 100 metre, derinliği 25 metre, uzunluğu 47 kilometre olacak. Marmara Denizi ve Karadeniz’i birleştiren yapay su yolu projesi ‘Kanal İstanbul’, tanker ve yük gemilerinin yarattığı deniz trafiği yükünü İstanbul Boğazı’ndan alternatif bir güzergaha kaydırmayı hedefliyor.

Kanal İstanbul, Marmara Denizi’ne Küçükçekmece Gölü’nden açılacak. Sazlıdere baraj havzası boyunca devam ederek Sazlıbosna köyünü geçecek, arsından da Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusunda Karadeniz’e kavuşacak.

Habertürk’ten Erdem Aktürk’ün haberine göre kanal Arnavutköy, Başakşehir, Avcılar ve Küçükçekmece ilçeleri sınırları içinden geçecek. Proje kapsamında tesis edilecek alt ve üstyapıların tamamı bu ilçelerin sınırları içerisinde kalacak.

100 Yıl Ömrü Olacak

Kanal İstanbul güzergahı açıklanarak vatandaşların gözünde ciddiyet kazanan projede 60 milyar lira yatırımla hayata geçirilmesi planlanırken, projenin inşaat aşamasında 5 bin kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam 1000 kişinin çalışacağı öngörülüyor. İnşaatın beş yıl içinde yapılması ve projenin ömrünün 100 yıl olması planlanıyor. Kanal İstanbul inşaatından çıkacak olan hafriyat toprağıyla Marmara Denizi’nde yapılacak dolgu çalışmasıyla üç ada inşa edilecek.

Kanal İstanbul’un inşaat çalışması Marmara Denizi’ne 1 kilometre uzaklıktaki Küçükçekmece Gölü’nün denizle birleşerek yok olması anlamına da geliyor. Ayrıca Sazlıdere Barajı da artık içini doldurduğu vadi, gemi güzergahı olduğu için ortadan kalkacak.

Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Kanal İstanbul, İstanbul'da inşası planlanan bir suyolu projesidir. 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje"si olarak basına yansımış; fakat projenin ismi, içeriği ve güzergahı uzun süre saklanmıştır. 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan basın toplantısıyla Kanal İstanbul projesine ait ilişkin detaylar basınla paylaşılmıştır.

Kanal İstanbul’un Maliyeti

Kanal İstanbul’un toplam maliyetinin 20 milyar Lira lira olması tahmin edilmektedir. Köprü ve havalimanları gibi yatırımlar da hesaba katıldığında Kanal İstanbul’un toplam maliyetinin 100 milyar $ olacağı düşünülmektedir.

Kanal İstanbul İstanbul Kanal İstanbul Güzergahı Kanal İstanbul Projesi Kanal Projesi Baklalı Köyü Kanal İstanbul Güzergahı Netleşti Çevre Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul Baklalı Köyü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!