Kanal İstanbul projesi güzergahı ile ilgili bomba haber!

Kanal İstanbul projesi ihalesi için geri sayım sürerken, Bakan Arslan, son haberleri paylaşmaya devam ediyor. Çılgın Proje Kanal İstanbul ile alakalı önemli bir detay kamuoyuna ilk defa açıklandı. İşte Kanal projesi ile alakalı o bomba haber...

Kanal İstanbul projesi güzergahı ile ilgili bomba haber!

Kanal İstanbul genişliği kaç metre olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ederken, gündeme damga vuran açıklamayı Ulaştırma Bakanı Arslan yaptı. İhale aşamasında önemli bir sürecin devam ettiği Kanal projesinin genişliğine dair ilk detaylar paylaşıldı.

Dünyanın önemli projelerinden biri olacak Kanal İstanbul çalışmaları gizliden gizliye devam ederken, pek çok önemli aşama geride bırakılmış durumda. İstanbul'un yeni Boğaz'ı olarak da bilinen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çılgın Proje olarak nielendirdiği devasa Kanal İstanbul projesinde her geçen gün yeni bilgiler düşmeye devam ediyor.

Kanal İstanbul projesinin ihalesi en erken gelecek yılın ikinci yarısı için çalışmaların hızlandırıldığı bildirilirken, Kanal için gerçekleştirilecek olan etüt proje çalışmaları yılın ilk yarısında bitirilmesi planlanmış durumda. Tamamlanan çalışmalarla Kanal İstanbul'un en önemli özelliklerinden birisi olacak genişlik ise ilk kez duyuruldu. Kanal İstanbul projesinde gemi büyüklüğüne göre kanal genişliği 600 metreyi bulacağı kaydedildi.

İstanbul Boğazı'nı daha güvenli bir hale getirilmesini amaçlayan ve ücretli geçişlerin olacağı, Türkiye'ye büyük döviz girdisi sağlayacak olan Çılgın Projesi ile alakalı önemli aşamalar bir bir geride kalmaya başladı. Alternatif güzergah çalışmalarının dahi tamamlandığı Kanal için geri sayım sürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kanal İstanbul için çalışmaları hızlandırdı. Projenin etüt çalışmaları belli bir aşamaya geldi. Etüt için kanalın geçeceği bölgede yoğun bir faaliyet yürütülüyor. Bu çalışmanın, gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması hedefleniyor. Projenin yapım ihalesinin en erken yılın ikinci yarısında yapılabileceği hesaplanıyor.

Kanal istanbul projesi başlangıç yeri ve bitiş yerine ilişkin detaylarda ise, Karadeniz ile Marmara arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğa sahip olacağı, Kanalın girişi için Karadeniz’de üçüncü havalimanının batısı öngörüldüğü ve Marmara’da Küçükçekmece Gölü’nün bulunduğu bölgede son bulacağı ifade ediliyor.
Kanalın genişliği için de çalışmaların sürdüğü belirtilen açıklamaya göre, Kanalı kullanacak olan Gemi büyüklüğüne göre kanalın genişliğinin 500, hatta 600 metreyi bulması öngörülüyor.

Kanal İstanbul Güzergahı 2017 Kanal İstanbul Projesi Kanal İstanbul Son Dakika Kanal İstanbul 2017 Kanal İstanbul Projesi Haritası Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Kanal İstanbul Projesi Nedir Kanal İstanbul Nereden Geçiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manavgat yangını son durum Antalya son dakika haber
Manavgat yangını son durum Antalya son dakika haber
Mickey Mouse Ürünleri satışında Türkiye'nin lideri Juicyshopper
Mickey Mouse Ürünleri satışında Türkiye'nin lideri Juicyshopper