Kanal İstanbul güzergahı olan Başakşehir, Kayabaşı, Arnavutköy ve Küçükçekmece'deki araziler rantçıların hedefinde

Kanal İstanbul güzergahı gün geçtikçe açıklığa kavuşuyor. Çılgın proje Kanal İstanbul projesi güzergahında yer alan Başakşehir, Kayabaşı, Arnavutköy ve Küçükçekmece'deki araziler emlak rantçılarının yakın markajında

Kanal İstanbul güzergahı olan Başakşehir, Kayabaşı, Arnavutköy ve Küçükçekmece'deki araziler rantçıların hedefinde

Kanal İstanbul güzergahı her geçen gün netlik kazanırken, bir taraftan da Kanal istanbul projesinin geçeceği güzergahtaki arza ve araziler de emlak rantçılarının yakın takibinde yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevini yürüttüğü 2011 senesinde 'Çılgın proje' olarak duyurulan Kanal İstanbul projesi kapsamında, projenin muhtemel geçiş noktalarındaki arsalar emlak spekülatörlerinin adeta üssü haline dönüştü. 2011’de projenin açıklanmasının hemen ardından projenin muhtemel geçiş güzergâhı üzerinde bulunan özellikle Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde arsa fiyatları uçuşa geçti.

2018 YILI BAŞINDA TEMELİ ATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Sırbistan’da yaptığı açıklamada Kanal İstanbul projesinden bahsetmesi emlak sektörünü daha da hareketlendirdi. Erdoğan, Sırbistan ziyaretinde Kanal İstanbul Projesi’nin temelinin 2018 yılı başında atılacağını belirttiği açıklamasında ''İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yılsonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız.'' dedi.

KANAL İSTANBUL NEREYE YAPILACAK?

Yeniakit Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canıtatlı, 2013’te kaleme aldığı yazısında ''Gittim, gördüm, tartıp ölçtüm ve açıklıyorum'' diyerek mega projenin beklenenin aksine Silivri’den değil Kayabaşı üzerinden Avcılar, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinin kesişme noktasından geçeceğini belirtmişti. Canıtatlı Kanal İstanbul’un başlangıç noktasının Küçükçekmece Gölü olduğunu ve kanalın Sazlıdere aksından devam ederek Karadeniz ile bitişeceğini ifade ettiği yazısında söz konusu ilçelerdeki arazinin büyük bir bölümünün kamuya ait olduğuna dikkat çekerek bu sonuca nasıl ulaştığını şu şekilde açıklamıştı;

''Kanal aksında yer alan arazilerin büyük bir bölümü hazineye aittir. Şahintepe, Güvercintepe ve Altınşehir’inde içinde bulunduğu toplam 44 Bin 442 dönüm alan 'Rezerv Yapı Alanı' içine alındı.

Bölgede Kayaşehir’de TOKİ tarafından inşa edilmiş ve edilmekte olan 65.000 konut ve Kiptaş tarafından tamamlanmış birçok proje bulunmakta. İlk kararda Şahintepe, Güvercintepe ve Bahçeşehir kapsam alanında değilken, bu bölgeler daha sonra alınan kararlarla rezerv yapı alanları kapsamına eklendi.

KİPTAŞ, yıllar sonra büyük bir proje ile Bahçeşehir’de Kanal İstanbul’a en yakın noktada proje üretimine başlamak üzere kollarını sıvadı. Gazete ilanlarını vermeye başladı.

Bölgede hasılatı milyar doları bulacak projelere imza atan grupların teknik ekipleri 2-3 aydır fizibilite konusunda yaşanan hareketliliğe dikkat çekti.

Son iki ay içinde Çevre ve Şehircilik Bakanı bölgede incelemelerde bulundu. Bakanlık bürokratları, masalarına konan raporları ciddi bir şekilde inceledi, analizlerini yaptı. Özellikle projenin maliyetini Silivri –Çatalca aksıyla kıyasladı… Vee ortaya daha düşük bir maliyet çıktı.

Başbakan’ın helikopterle 3. Havaalanı bölgesini keşfi sırasında söz konusu komşu bölge de tarama alanı içindeydi.

Kayaşehir merkezli 1.5 milyonluk yeni şehir ile mıknatıskent, bio şehir gibi projeler bölgenin dinamik alt yapısının birer sembolü olarak gündeme geldi.

Projenin yanı başından geçecek metro ve hızlı tren projesi bu dinamikliği tetikleyen diğer unsurlar.

Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy hattında bulunan tüm plan ve projeler, ilgili belediyeler ve kurumlar tarafından TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi.

Uzmanların açıklamaları bu görüşlerimizi fazlasıyla destekliyor. İstanbul’un eşyükselti haritası incelendiğinde, Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı Gölü ve Durusu Baraj Gölü’nün doğu bölümünün hazır bir kanal güzergahı oluşturduğunu ve bu hattın en az kazı, taşıma ve dolgu gerektirecek hat olduğu dile getiriliyor.

Güvercintepe, Ziya Gökalp, Başak ve Başakşehir Mahalleleri ile Sanayi Bölgesi ve Kayaşehir bölgesinin kanalın doğusunda kalacak. Şahintepe, Tahtakale (Ispartakule) ve Bahçeşehir Mahalleleri ise batısında kalacak. Kısacası kanal Altınşehir’in içinden geçecek…''

TEDBİR ALINMASI ŞART

2011’de dev projenin açıklanmasının hemen ardından özellikle Silivri ve Çatalca bölgelerinde 20 bin lira olan arsa dönümlerinin fiyatları 900 bin liraya kadar yükselmişti. Uzmanlar son 2 yılda ise Kanal İstanbul güzergâhındaki arsa fiyatlarının geometrik bir tarzda dört kata kadar artış gösterdiğini ifade ediyorlar. Normal fiyatlarından kat be kat yüksek bir fiyata satış yapmaya çalışan rantçılara karşı uzmanlar önleyici bir tedbirin alınmasının önemine vurgu yapıyorlar.

KANAL İSTANBUL RANTÇILARIN HEDEFİ OLDU

Açıklandığı zamandan bu yana önemini kaybetmeyen mega proje emlak piyasasındaki bazı hayalperest emlakçıların rant sağlamaya çalıştığı bir alan haline geldi. Projenin detaylarının yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla da arsa fiyatlarındaki yükseliş giderek arttı.

Projenin tam olarak nerede uygulanacağı henüz netleşmediği halde özellikle projenin geçeceği tahmin edilen Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy hattındaki araziler bunu fırsat bilen emlak spekülatörleri tarafından vatandaşlara fahiş fiyatlarla satılmaya çalışılıyor. Bu duruma Yavuz Sultan Selim köprüsü ve bağlantı yolları ile 3. Havalimanı projesi de eklenince arsa fiyatlarındaki artış hızlı bir tırmanışa geçmiş durumda.

2017’DE FİYATLAR TAVAN YAPTI

İstanbul’a yeni bir boğaz ve yeni bir yerleşim alanı katacak olan proje için değerlendirilmesi ön görülen güzergâhlardaki yüksek emlak fiyatları dikkatleri çekiyor. Projeyi fırsat bilen rantçılar bölgedeki arazi ve arsaları normal fiyatlarının 3, 4 katı yüksek bir fiyatla vatandaşa satmaya çalışıyor. Bu fiyat artışları 2017 yılında ise tavan yaptı. Projeden önce değeri oldukça düşük olan bölgedeki arsa metrekareleri projenin açıklanmasından bu yana yüzde 114 artış gösterirken kiralar ise yüzde 125 arttı. Özellikle fiyat artışlarının görüldüğü ve proje kapsamında yer alacağı tahmin edilen ilçeler arasında Arnavutköy, Kayaşehir, Sultangazi ve Silivri ön plana çıkıyor. Yapılan yatırımlarla bu ilçelerdeki araziler değerlerini katladı.

Emlak fiyatlarının yüzde yüz artış gösterdiği Sultangazi’de satılık metrekareleri son üç yılda bin 400 liradan 3 bin liraya kadar yükseliş kaydetti. Kiralar ise 5 bin liradan 9 bin liraya çıktı. Proje kapsamına giren diğer bir ilçe Arnavutköy’de 2 bin 100 liradan başlayan konut metrekareleri yine bu son 3 yıllık periyotta 3 bin liraya kadar ulaştı. Diğer ilçelerde ise durum hiç de farksız değil. Bahçeşehir’de bu fiyatlar yaklaşık 2 bin 100 liradan 2 bin 900 liraya, Başakşehir’de ise 2 bin 900 liradan 4 bin 500 liraya kadar çıkmış durumda.

Yazlıkçıların sıklıkla tercih ettiği Silivri’de de fiyatlar oldukça yüksek bir oranda artış gösterdi. Silivri’de Kanal İstanbul Projesi öncesi 900 liradan satılan satılık metrekareler proje ile birlikte 2 bin 600 liraya satılmaya başlandı. Yine Büyükçekmece’de de proje öncesi 650 lira gibi düşük oranda olan metrekare fiyatları proje ile birlikte büyük bir artış göstererek 3 bin 200 liraya kadar çıktı.

Kanal İstanbul projesi ile birlikte Yavuz Sultan Selim köprüsü ve 3. Havalimanı projesi ile bölge yatırımcıların da uğrak yeri haline geldi. Uzmanlar proje bölgelerindeki yatırımların gelecek süreçte bu ilçeleri daha da cazip bir hale getireceğini belirtiyorlar. Projelerin tamamlanmasının ardından İstanbul’un birçok bölgesine kurulacak olan metro ağlarıyla birlikte de bu alanlardaki arsa ve arazi fiyatlarında büyük artış kaydedilmesi bekleniyor. Bu durum emlak rantçılarının ise ağzını sulandırmış durumda.

KİRA FİYATLARI DA ARTTI

İstanbul’un yeni gelişen bu bölgelerinde yapılan projelerin etkisiyle arsa ve arazileri yüksek fiyatlardan satan bazı hayalperest emlakçılar büyük oranda prim yapıyorlar. Bu kapsamda Kanal İstanbul projesi ile birlikte emlak piyasasındaki hareketlilik satılıkların yanı sıra kiralarda da büyük oranda yaşandı.

Proje güzergâhı üzerinde bulunan Başakşehir’de kiralar yüzde 125 oranında artış gösterdi. 2014 yılında kiralıkların metrekaresi 4 lirayken, 2017’de 9 liraya kadar çıktı. Projenin etkisiyle yaşanan bu fiyat artışları Arnavutköy, Büyükçekmece, Sultangazi ve Bahçeşehir gibi diğer ilçelerde de görüldü.

Aynı şekilde son 3 yıllık dönemde kiralıkların metrekaresi Sultangazi’de yüzde 80 primle 5 liraya 9 liraya, Arnavutköy’de yüzde 50 primle 6 liradan 9 liraya,  Silivri’de yüzde 38,4’lük primle 6.5 liradan 9 liraya, Bahçeşehir’de yüzde 37,5’lik primle 8 liradan 11 liraya ve Büyükçekmece 8 liradan 12 liraya yükseldi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ NE KAZANDIRACAK?

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yapımı planlanan Kanal İstanbul projesi ile İstanbul tabiri caizse ikinci bir boğaza sahip olmuş olacak.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni ikinci kez bileştirecek olan kanal ile İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiği azaltılmış olacak. Ayrıca proje kapsamında kanalın her iki tarafına da 300 bin nüfuslu iki kentin kurulması planlanıyor. Kent alanında yapılması düşünülen kongre, festival, fuar, otel ve spor tesislerinin yanı sıra çok sayıda konut da inşa edilecek.

Kanal İstanbul Projesi ihalesinin en erken gelecek yılın ikinci yarısında yapılması planlanıyor. Etüt proje çalışmaları ise yılın ilk yarısında tamamlanmış olacak. Proje kapsamında kanal genişliği gemi büyüklüğüne göre 600 metreyi bulabilecek. Kanalın derinliği ise 25 metre olacak.

kanal istanbul güzergahı 2017 kanal istanbul projesi kanal istanbul güzergahı kanal istanbul son durum kanal istanbul son dakika sazlıdere kanal istanbul nereden geçecek haritası sazlıbosna sazlıdere barajı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?