Çocuklar Anne Ve Babaya Sesleniyor

Çocuklarımız şüphesiz ki en kıymetli varlıklarımız. Çocuklarımızın sorumluluğu, kontrolü, eğitimi, psikolojisi, fiziksel özellikleri hepsi birbirinden farklı olmakla birlikte her çocuk özeldir.

Çocuklar Anne Ve Babaya Sesleniyor

Çocuklarımıza nasıl eğitim vereceğimiz de ayrıca bizim kontrolümüzdedir. Çocuklarımızın kişilik yapısına uygun davranabilmeyi başarabildiğimiz takdirde aslında temel sorunu veya sorun olarak gördüğümüz durumla baş edebilmemiz daha kolay olmaktadır. Çocuklarımızın hepsi birbirinden özel ve farklı olmasından dolayı her çocuğun algılayış, paylaşım, iletişim gibi karakteristik özellikleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Çocuklarda her zaman göz hizasına gelerek konuşmayı yeğlemek gerekir. Çocuklar farklı psikolojik yapılar içinde bulunabilirler. Kimi çocuk çok dışadönükken kimi çocuk ta çok fazla içedönük olabilmektedir. Anne ve baba olarak çocukların bize verdiği mesaj her zaman aynıdır. Çocuklarımız bize hep aynı mesajı verir Annem ve babam beni olduğum gibi kabul etmeli ve en önemlisi dinlemeli. Dinlemek çocuklar için kendini iyi hissettirmekle birlikte çocuğa kendini değerli hissettirmeyi de aşılar. Her çocuk takdiri hak eder. Çocuklarınızı dinleyin ve kesinlikle sözlerini kesmeyin bırakın içinden geldiği gibi konuşsunlar. Ancak bu şekilde hayatı öğrenecek ve tanıyacaklar.

Çocuklarımıza verdiğimiz değer onların bize verdiği değer ile eşdeğerlidir. Çocuklar onlara ne kadar çok değer verirseniz ve onları ne kadar dinlerseniz bir o kadar daha çok konuşma hevesinde bulunacak ve kendilerini daha iyi ifade edeceklerdir. Bastırılmış duygular çocuğu her zaman içe dönük bir hale getirecektir. O yüzden çocuklarınızla geçireceğiniz pozitif alanlar kurmaya özen gösteriniz. Çocuklarınızın değerini ve onların ne kadar değerli olduklarını ancak dinleyerek ve onları anlamaya çalışarak gösterebilirsiniz. Çocuklar anne ve babaya ara ara mesajlar verir. Onları anlamadıklarını düşünerek huysuzluklar ve hırçınlıklar yapabilirler. Onlara kızmak yerine göz hizasına eğilerek ve göz teması kurarak sorular sorun. Mesela hata yaptığında veya sizi üzecek bir şey yaptığında böyle yaparsan çok üzülüyorum demeyin! Bu şekilde davranabiliriz veya bu şekilde yapabilirsin seni üzen şey ne oldu? ne olsaydı üzülmezdin ve hoşuna giderdi gibi ona sorular sorarak kendini ifade edebilmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için anne ve baba onların her zaman kahramanıdır. Çoğu zaman anne ve babaları gibi olmak isterler ve isteyeceklerdir. Bu çok normaldir. Çünkü rol ve model aldıkları doğumundan büyüdüğü zamana kadar süreçte her zaman sizinleydiler ve sizin kurallarınızla büyüdüler ve anne baba onlar için çok önemli her aman onları düştüğünde kaldırabilecek yemediğinde kızmayacak veya yaramazlık yaptığında sesini çıkarmayacak rol model olarak görürler sizi hem bir oyun arkadaşı,hem anne-baba, hem arkadaş, hem öğretmen birçok kategoriye sokabilirler. Çünkü anne ve baba yani ebeveyn çocuklar için çok önemli olup onların vazgeçilmezidir. Anne ve baba çocukları ile ne kadar kaliteli zaman geçirirse çocukların sosyal ve fiziksel etkileşimlerine o kadar destek olabilirler ve gelişimlerinde olumlu rol oynarlar. Çocuklardan anne ve babaya mesaj var; Çocuğunuz sizinle vakit geçirmek istiyor, sizinle oynamak, eğlenmek, sizin yerinize geçmek, anne ve baba olmak, rol edinmek üzere ancak çocuğunuzu nasıl şekillendireceğiniz tamamen sizin elinizde. Özverili yaklaşımlarınızla ve çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlar üreterek çocuğunuzu çok iyi anlamış ve mesajı almış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Sadri, şiirleri ile Başakşehir'i büyüledi
İbrahim Sadri, şiirleri ile Başakşehir'i büyüledi
Kayaşehir Çiçekçi: NAZ ÇİÇEKÇİLİK
Kayaşehir Çiçekçi: NAZ ÇİÇEKÇİLİK