deneme bonusu

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı belli oluyor! Son Durum

​Bakan Arslan, Marmara, Ege ve Karadeniz’de felakete yol açacağı söylenen Kanal İstanbul'un güzergahı ile ilgili imzaların atıldığını söyledi.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı belli oluyor! Son Durum

Kanal İstanbul güzergahı ile ilgili AA’ya açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ulaştırma, lojistik ve turizm gibi geniş bir yelpazede etkisinin büyük olacağını savunduğu projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlandığını söyledi.

İstanbul Boğazı’ndan yıllık ortalama 53 bin geminin geçtiğini anlatan Arslan, özellikle tehlikeli madde taşıyan gemilerin boğazda oluşturduğu riskli geçişlerin oldukça fazla olduğunu söyledi.

‘162 zemin sondaj çalışması yapıldı’
Arslan şöyle devam etti: “Proje alanı alternatif güzergahları değerlendirilmiş olup, en ideal Kanal İstanbul güzergah tespit edilmeye çalışılmıştır. Kanal koridoru yaklaşık 43 kilometre olup, kanal kesiti ve kesin güzergahı etüt proje ve danışmanlık hizmetleri sonunda belirlenecek.”

Proje alanında bakanlık tarafından 162 zemin sondaj çalışması yapıldığını belrterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin imar plan çalışmalarını, TOKİ’nin çevre düzenleme çalışmalarını yaptığını, bazı üniversitelerin de raporlar hazırladığını aktardı.

‘İmzalar 3 Temmuz’da atıldı’
Kanal İstanbul güzergahı
 netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için etüt proje kapsamında 3 Temmuz’da sözleşme imzalandığını kaydeden bakan, sözleşme kapsamında bakanlıkça yürütülecek çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Ekolojik, çevresel ve mühendislik ve ÇED etki analizinin yapılması, Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerindeki su hidrodinamiği ve akış rejimlerinin incelenecek, yapılan saha çalışmalarına ilave geoteknik, jeolojik, hidrojeolojik, jeofizik gibi çalışmalar yapılacak, benzer projelerin mühendislik teknolojilerinden faydalanılarak, fizibilite raporu hazırlanacak, kamulaştırmayla ilgili hususlar belirlenecek, yapım işleri için ihale dosyaları hazırlanacak, Kanal İstanbul projesinin diğer ulaşım modlarıyla entegre bölgeleri belirlenecek.”

kanal istanbul kanal istanbul güzergah kanal istanbul projesi kanal istanbul güzergahı kanal istanbul son durum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!