deneme bonusu

Müslüm Baba’nın ölümünün 4. yılı! Müslüm Gürses kimdir? Vikipedi Hayatı Şarkıları

‘’Müslüm Baba’’ lakabı ile sevenlerinin kalbinde ayrı bir yeri olan Arabesk müziğinin efsane sanatöılarından Müslüm Gürses, ölümünün 4. sene-i devriyesinde sevenleri tarafından kendi ismini taşıyan müzede anıldı.

Müslüm Baba’nın ölümünün 4. yılı! Müslüm Gürses kimdir? Vikipedi Hayatı Şarkıları

‘’Müslüm Baba’’ lakabı ile sevenlerinin kalbinde ayrı bir yeri olan Arabesk müziğinin efsane sanatöılarından Müslüm Gürses, ölümünün 4. sene-i devriyesinde sevenleri tarafından kendi ismini taşıyan müzede anıldı.

Arabesk müziğinin ünlü isimlerinden Müslüm Gürses, vefatının 4üncü yılında sevenleri tarafından kendi adını taşıyan müzede anıldı. Peki Müslüm Gürses kimdir?

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR? HAYATI/BİYOGRAFİSİ/VİKİPEDİ
Müslüm Akbaş (Müslüm Gürses), 7 Mayıs 1953 tarihinde Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Akbaş'ın bağlama çalması ve türkü söylemesi kendisini müziğe iten faktörlerden biridir. Ailesinin ekonomik nedenlerinden dolayı Şanlıurfa'dan Adana'ya taşınmak zorunda kalan Müslüm Gürses, Adana'da küçük yaşlarda çay bahçelerinde şarkı söyleyerek para kazanmaya çalıştı. Ayrı olarak halk evlerinde çalıştı, terzi çıraklığı ve kunduracılık gibi meslekler öğrendi.

İlkokulda okurken, çalıştığı çay bahçesinde düzenlenen şarkı yarışmasında birinci oldu ve sesiyle küçük yaşlarda dikkat çekmeye başladı.
1967 yılında TRT Adana Çukurova Radyosu'nda her hafta Cumartesi günleri canlı yayında türküler söyleyerek adını duyurmaya başladı ve soyadını Gürses olarak kullandı.

1968'de ilk 45'liklerini çıkarmaya başlayan Müslüm Gürses, Emmioğlu/Ovada Taşa Basma plağıyla adını duyurdu. Yavaş yavaş tanınmaya başlayan Müslüm Gürses, İstanbul'a geldi ve 2 adet 45'lik plak çıkadı.

1969'da yine İstanbul'da çıkış parçası Sevda Yüklü Kervanlar'ı içeren 45'lik plağı çıktı. Çıkardığı bu plak tam 300 bin adet satıldı ve rekor kırdı.
Müslüm Gürses, askerlik görevini yaptı ve toplamda 34 plak çıkararak şöhret oldu.

1990'lı yıllarda arabesk parçalarıyla birçok kitlenin dikkatini çekti ve arabesk şarkıların kralı haline gelen Müslüm Gürses'i dinleyici kitlesi Müslüm Baba olarak tanıdı ve tüm Türkiye'de Müslüm Gürses artık Müslüm Baba olarak anılmaya başlandı.

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012'de olduğu by-pass ameliyatının ardından akciğer ve kalp yetmezliği sebebiyle kaldırıldığ yoğun bakım ünitesinde yaklaşık 4 ay boyunca mücadele verdi fakat 3 Mart 2013'te yoğun bakımda hayatını kaybetti.

HAYRANLARI "MÜSLÜM BABA"YI UNUTMADI
Memleketi Şanlıurfa'da 3 yıl önce açılan "Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi"nde sanatçının yaşamı boyunca sahnelerde giydiği kıyafetlerin yanı sıra müzik aletleri, plak, kaset ve fotoğrafları ile bal mumundan yapılmış heykeli yer alıyor.
Gürses'in hayranları, müzeyi onun seslendirdiği şarkılar eşliğinde gezme imkanı buluyor.
Müze sorumlusu Zeynep Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslüm Gürses'i vefatının yıl dönümünde andıklarını söyledi.
Gürses'in, Türkiyede sanat camiasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yılmaz, "Bugün müzemiz merhumun hayranlarını ağırlıyor. Gelen ziyaretçiler burada merhumun hem özel kıyafetlerini hem de plaket ve aksesuarlarını görme imkanı buluyor." dedi.
Müzeyi ziyaret edenler arasında bulunan Mustafa Özgültekin de Gürses'i "kimsesizlerin sesi" olarak tanımladığını belirterek, "Müslüm Baba şarkılarıyla fakir tabakaya hitap eden bir sanatçımızdı. Gürses, yaşamı boyunca hiçbir zaman medyada kendini farklı göstermedi. Her zaman fakir insanların yanında oldu. Müzedeki kıyafetlerine baktığınızda halktan biri olduğunu görürsünüz. Müslüm Baba her zaman halkla iç içeydi. Bizim içinde Gürses Şanlıurfa'nın mega iftarıydı." diye konuştu.

İlgili Aramalar: affet,müslüm gürses gitme,müslüm gürses bakma bana öyle indir,müslüm gürses bakma bana öyle,müslüm gürses öldü,müslüm gürses vikipedi,müslüm gürses öldü mü,müslüm gürses doğum günü,müslüm gürses ölüm yılı,müslüm gürses nilüfer sözleri,müslüm gürses sensiz olmaz,müslüm gürses ekşi,müslüm gürses neden öldü,müslüm gürses tumblr,müslüm gürses hangimiz sevmedik indir,müslüm gürses ölüm tarihi,müslüm gürses affet,müslüm gürses sözleri,müslüm gürses ne zaman öldü,müslüm gürses hangimiz sevmedik,müslüm gürses şarkıları,müslüm gürses nilüfer,müslüm gürses affet indir,müslüm gürses ölüm yıldönümü,müslüm gürses affet sözleri,müslüm gürses galatasaray,müslüm gürses ölüm,müslüm gürses ölümü,müslüm gürses ne zaman vefat etti,muslum gurses,müslüm gürses şarkı sözleri,müslüm gürses mezarı,müslüm gürses ölüm yıldönümü sözleri,müslüm baba

müslüm gürses gitme müslüm gürses bakma bana öyle indir müslüm gürses bakma bana öyle müslüm gürses öldü müslüm gürses vikipedi müslüm gürses öldü mü müslüm gürses ölüm tarihi müslüm gürses affet müslüm gürses sözleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!