REFORM VE ATILIM HÜKÜMETİ
Ahmet Özalkan

REFORM VE ATILIM HÜKÜMETİ

Ak Parti siyaset arenasında sahne aldığında merkeze oynayan ve muhteviyatında her ideolojik düşüncenin güzel yanlarından barındıran bir görünümdeydi. Geçen yıllar içerisinde Ak Parti kendi çizgisinde istikrarlı bir şekilde büyüyerek ve gelişerek devam etti. İki Cumhurbaşkanı, üç Başbakan çıkardı. Siyaset literatüründeki hâkim parti kavramının demokrasimizdeki tek örneği oldu. Ak Parti mefkuresi ekonomik büyüme ve kalkınmayı, yönetimde güven ve istikrarı, devlet ve vatandaş kucaklaşmasını öne çıkarıyordu. Geçmişin çatışma alanlarına temas etmekte hiç beis görmediği gibi yılların karın ağrısı olmuş her probleme uzlaşmacı çözümler aradı. Üç dönemlikleri aday göstermemek gibi kendi içerisinde değişimi, dönüşümü ve taze kalmayı sağlayan adımları atarken hiç taviz vermedi. Politikaları uygularken faydalı yönlerini azamiye çıkartmaya riskli yönleri de asgariye çekmeye gayret etti. 
  
Ak Parti muhafazakar gelenekten gelen ancak statükocu olmayan bir parti konumundaydı. Muhafazakar tarafı binlerce yıllık tarihimizi, statükocu olmayan tarafıysa sistemsel yanlışlara karşı çözüm getirebilme kabiliyetini işaret ediyordu. Ak Parti dışındaki güçlü damarlardan gelen muhalefet partileri bu yeni siyasete uyum sağlayamadıkları gibi kendi çizgilerini de kaybettiler. Bugün bu muhalif gruplar kendi içlerinde aynı çizgide duruyormuş gibi görüntü veriyorsa, bunun tek nedeni Erdoğan düşmanlığıdır.
  
Ak Parti güçlü bir davanın partisidir. Her iki kişiden birisi destekliyor… Tabanı kadar teşkilatları da kuvvetli… Meclisin her zaman yarıdan fazlasını Ak Parti temsil etti. Böyle büyük bir organizasyonda kimi bireysel hırslar da göz önüne geldi. Ancak davanın kutsiyeti ve Ak Parti’nin adil yapısı bireysel hırsları bünyesinde eritmeyi başarmayı her zaman bildi.  
   
Ak Parti eğitim, sağlık, ulaştırma gibi pek çok alanda güçlü ve etkili adımlar attı. Ülkenin sağlık sistemi dönüştürüldü. Ulaşım ağları çağın da ilerisine gitti. Doksanlı yılları 2001 krizini hatırlayanlar bilir ülkenin nereden nereye geldiğini.
 
Ak Parti için yıllardır reformcu ve atılımcı parti diyorduk. Başbakan yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş 65. Hükümet’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanı külliyesinde gerçekleşen ilk bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda 65. Hükümet’in reform ve atılım hükümeti olduğunu beyan etti. Kamuoyunda da bakanlar kurulunun açıklanmasından sonra icraat kabinesi gibi adlandırmalar yapılmıştı. Başbakan Binali Yıldırım’ın çalışkan ve iş bitiren kişiliğini de baz alırsak önümüzdeki yılların büyük değişim ve dönüşümlere işaret ettiğini, yapılan bunca büyük projelerin yeni yapılacak olan değişim dönüşüm yanında biraz gölgede kalacağını ve Türkiye’yi güzel günlerin beklediğini anlarız.
 
Ahmet Özalkan
Bu Habere Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayaşehir Nidakule Ofis Fiyatları Ödeme Planı
Kayaşehir Nidakule Ofis Fiyatları Ödeme Planı
35 yaşındaki anneyi öldüren ehliyetsiz ve alkollü sürücü serbest bırakıldı!
35 yaşındaki anneyi öldüren ehliyetsiz ve alkollü sürücü serbest bırakıldı!