Türkiye Hollanda Krizi
Bayram Çetinkılıç

Türkiye Hollanda Krizi

Herkesin bildiği üzere Hollanda yüzölçümü bizim Konya’mız kadar bir yer. Fakat Türkiye’de nelere sahip bir bakalım… Öncelikle Türkiye’de en fazla süt veren ineğimiz ‘Holstein (holştayn)‘ bir Hollanda ürünüdür. Konya kadar olan bir ülke ve göçebe kültürle yaşamış, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan bir ülkenin en çok süt veren ineği Hollanda ürünüdür.
Sadece inek olsa yine iyi… Malum hangi ülke ile sıkıntımız olsa (çoğu kez oluyor) ülkede boykot haberleri baş gösteriyor. Boykot haberinden öğrendiğimiz kadarıyla (!) akaryakıt markası Shell de Konya ilimiz kadar olan Hollanda’nınmış. Dahası bu küçük ülke Philips ve ING Bank'ın da sahibidir. Yani koskoca bir teknoloji firmasının sahibi ve tüm dünyaya teknoloji satıyor. 2007 yılında da OYAK Bank olarak varlığını sürdüren Türk Bankası ING’ye satıldı (özelleştirildi).

Unutmadan metrobüs de satmışlardı bize. Hem de çok pahalı satmışları ve şimdi hiçbiri kullanılmıyor, çürümeye terk edilmiş vaziyetteler.
Son satılma ise en ironik olanıydı. Bundan iki hafta önce Türkiye’nin (Gerçi 2010 yılında Avusturyalı bir şirkete [Omv] satılmıştı ama) en büyük akaryakıt şirketlerinden Hollanda merkezli Vitol Group’a satıldı.
Yani Konya kadar olan Hollanda Türkiye’de birçok ürüne sahiptir. Hal böyleyken hükümetin yaptığı nedir buna bakalım?
16 Nisan referandumu için Hollanda’da seçmenlerimiz-vatandaşlarımızla görüş alışverişinde bulunmak istiyor ve Hollanda izin vermediği için büyük bir sorun ortaya çıkıyor… Hatta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya sınır dışı ediliyor. Peki ama ben Aile Bakanımızı neden hiç ülkemizdeki ailelerle ilgili bir sorunda hiç görmedim? Katledilen, tecavüz edilen çocuklarımızın yanlarında ‘Gerekirse ölürüm, bu sorunlar çözülecek.’ demedi de Hollanda da bir anda ortaya çıktı ve gündeme geldi?
Peki ülkemizin-hükümetimizin-milletimizin-vatanımızın ne yapması gerekiyor? Öncelikle herkes bize düşman, kimse bizi sevmiyor gibi söylemleri bırakmalıyız.. Zira bu söylemler Türkiye’yi geliştirmez. Şuradan alıp şuraya götürmez. Dünyada en az sevilen ülkeler arasında Amerika zirveye oynar. Peki, Amerika: ‘Avrupa bize düşman, Rusya zaten sevmiyor.’ gibi bahanelere sığınıyor mu? Hayır! Ne yapıyor? Ülkemizin yapması gerekeni: ÜRETİM!

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tüm dünyaya karşı koydu. Bunu bizimle birlikte Birinci Dünya Savaşı’nda da yapmıştı. Peki şimdi nasıl dünyanın 3. Büyük ekonomisi haline geldi? Tabi ki üretimle. Ülkemizin tek kurtuluşu üretimdedir.

Nereden başlamalıyız? Kalem üretmekten. YGS’ye giren çocuklarımızın kalemlerinde ’made in Germany’ yazmamalı, ‘TÜRK MALI’ yazmalı. Pelikan silgi değil, Bircan silgi olmalıdır.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayaşehir Evden Eve Nakliyat Firmaları
Kayaşehir Evden Eve Nakliyat Firmaları
En Büyük Firma Rehberi: Firma Ekle
En Büyük Firma Rehberi: Firma Ekle