Oruçluyken Adet Olunca Oruç Bozulur Mu? Adet Olmak Orucu Bozar Mı? Nihat Hatipoğlu

Oruçluyken Adet Olunca Oruç Bozulur Mu? Adet Olmak Orucu Bozar Mı? Nihat Hatipoğlu


Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? Adet Olmak Orucu Bozar Mı? Nihat Hatipoğlu Nihat Hatipoğlu veya Diyanet orucu bozan şeyler ne? Oruç tutarken yaşanan birçok vücutsal olay ilgili herkesin birçok merak ettiği soru ortaya çıkıyor. Peki adet olmak orucu bozuyor mu? Ramazan'ın gelmesi ile oruç tutarken yaşanan birçok aksilik için herkesin birçok merak ettiği soru ortaya çıkıyor. Peki adet olmak orucu bozuyor mu? Oruç tutarken adet olmak orucu bozar mı?

Onbir ayın sultanı mübarek ramazan ayının gelmesiyle en çok cevap aranan soruların başında gelen oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu sorusunun yanıtını vermeye çalıştık.

Hayız hâli oruç tutmaya mâni olduğu için oruçlu bir kadın âdet gördüğünde orucu bozulmuş olur ve Ramazan'dan sonra o günün kazasını yapması gerekir. Fakat adet olduktan sonra o günün namazını kaza etmesi gerekmek. Yine belirtmek gerekirse, oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? diye merak edenler için hatırlatmakta fayda var. Oruçluyken regl olan yani adet olan bir bayanın orucu bozulur. İftara az bir zaman kalsa bile orucu bozulur. İlerideki bir günde o orucu kaza etmesi yani tekrar tutması gerekir.

Oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?


Oruçluyken âdet gören bir kadın açıktan olmamak kaydıyla yemek yiyebilir, su içebilir. İftara çok az bir zaman kalmış olsa bile âdet gören bir kadının bir şey yese de yemese de orucu bozulmuş olacağından, oruçlu gibi aç durması doğru değildir çünkü bu anda oruç tutması haram olduğu gibi harama benzemek de haram veya mekruhtur. Fakat yerken gizlice yiyip içmesi oruçlulara saygı adına daha uygundur.

ORUÇLUYKEN ADET OLMAK ORUCU BOZAR MI?


Vatandaşlar Ramazan ayı ile ilgili kafalarına takılan oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? ve diğer noktaları araştırmaya başladı. Bunlardan bazıları da 'Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı?' sorusu oldu. Öte yandan, 'Regl iken oruç tutulur mu?' sorusu da merak edilen bir diğer konu. Biz de Kayabaşı ve Kayaşehir sakinleri tarafından en çok merak edilen soruların başında yer alan oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu? sorusunun merakla beklenen yanıtını ve araştırılan diğer sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıtı derledik.

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder. İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.
Bu Habere Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halı Yıkama Web Sitesi Tasarımı İnternet Sitesi 799 TL!
Halı Yıkama Web Sitesi Tasarımı İnternet Sitesi 799 TL!
Twitter'ın Fake Bükücüsü Ruling Meğerse Süreyya Olcayto'ymuş Fakat O Da Fakeymiş! Gerçek Adı İse Salim Çamurdan'mış!
Twitter'ın Fake Bükücüsü Ruling Meğerse Süreyya Olcayto'ymuş Fakat O Da Fakeymiş! Gerçek Adı İse Salim Çamurdan'mış!