Kayaşehir Millet Bahçesi Başakşehir

Kayaşehir Millet Bahçesi; 100 Günlük Eylem Planı’nda 18 ilde 33 millet bahçesi yapılması planlanan millet bahçelerinden ilk 5 tanesi yapılan toplu törenle hizmete açıldı. Sadece bu parklarla İstanbul’a 1,5 milyon metrekare yeşil alan kazandırıldı. Yapılan millet bahçeleriyle kişi başı yeşil alan miktarını yüzde 10 artmış oldu. Diğer millet bahçelerinin de tamamlanmasıyla kişi başı yeşil alan miktarı yüzde 7,8 daha artacak. İşte hizmete açılan bu beş parktan birisi olan Kayaşehir Millet Bahçesi Parkı hakkında merak edilenler...

Kayaşehir Millet Bahçesi Özellikleri

4 Etaptan oluşacak Kayaşehir Millet Bahçesi tamamlandığında toplam 1 milyon 267 bin metrekarelik büyüklükte olacak ve İstanbul’un en büyük korusu olan Emirgan Korusu’ndan 3 kat daha büyük olacak. Henüz 350 bin metrekarelik ilk etabı tamamlanan ve hizmete açılan bahçenin toplam uzunluğu 5.5 kilometre olarak planlanmıştır.

Kayaşehir Millet Bahçesi içerisinde koru alanları, parklar, bisiklet ve 10 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru, dinlenme ve 4 bin metrekare piknik alanları, 335 metrekare seyir terası, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformları, bin 300 metrekare amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri ile toplam 2 bin 800 metrekare büyüklüğünde 3 biyolojik göletin yanı sıra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler yer alacak.

Kayaşehir Millet Bahçesi Genel Bİlgileri
Toplam 224 bin 600 metrekare yeşil alan, 175 bin metrekare rulo çim, 49 bin 600 metrekare çalı, 4 bin 813 yapraklı ağaç, 5 bin 598 ibreli ağaç, 150 bin çalı, 100 bin yer örtücü ve toplam bin 160 metrekare büyüklüğünde 4 süs bahçesi mevcut.

Ayrıca Kayaşehir Millet Bahçesi içerisinde kültür ve sanat etkinlikleri için tasarlanmış 78 metrekare sahne, 10 bin metrekare oyun alanı, 3 bölgede toplam 10 bin metrekare 306 araç kapasiteli otopark alanı olacak.

Kayaşehir Millet Bahçesi Nerede Nasıl Gidilir? Adresi Özellikleri

Birinci etap başta olmak üzere proje genelinde vadinin iki yakası arasında yaya ulaşımını sağlamak için toplam 9 çelik köprü inşa edildi ve bu köprüler yürüyüş yolları ile entegre edildi. Diğer Etaplar tamamlanınca bu köprülerin sayıları daha da artacak.

Başakşehirlilerin kendi çiçeklerini yetiştirebilecekleri özel hobi bahçeleri de Kayaşehir Millet Bahçesi içerisinde kuruldu.

Kayaşehir Millet Bahçesi Nerede Nasıl Gidilir? Adresi Özellikleri

Kayaşehir Millet Bahçesi iki ve üçüncü etap çalışmalarına bu yıl sonunda, dördüncü ve son etabının ise 2020’de tamamlanarak hizmete sunulması hedefleniyor.

Kayaşehir Millet Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kayaşehir Millet Bahçesi Adresi: Kayabaşı Mahallesi Kayaşehir Bulvarı 34494 Başakşehir / İstanbul

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Başakşehir’e geldikten sonra Kayaşehir tabelalarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Kayaşehir’e gelen otobüsleri kullanarak Kayaşehir Millet Bahçesi'ne kolayca ulaşabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?