Davutoğlu, şehit savcının ailesine taziye için Başakşehir’de

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Adliyesi'nde uğradığı hain terörist saldırısında hayatını kaybederek şehit olan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın Başakşehir’de yaşayan ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Davutoğlu, şehit savcının ailesine taziye için Başakşehir’de
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu Başakşehir Belediye Başkanı Av. Mevlüt Uysal ve Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel karşıladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun şehit savcının ailesine yaptığı taziye ziyaretine Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Ayşenur İslam, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’da katıldı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başakşehir'e ziyaretinin öncesinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan Adliyesi'nde düzenlenen cenaze törenenine katıldı. Devletin zirvesini bir araya getiren Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kiraz’ın naaşı Eyüp Mezarlığı'nda defnedildi.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, düzenlenen törenin ardından Başakşehir’e geçti. Başbakan, Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Ayşenur İslam, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile ile birlikte Başakşehir’de ikamet eden yaslı aileyi evlerinde ziyaret etti. Şehidin ailesine başsağlığı dileyen Başbakan Davutoğlu, Kiraz’ın ailesi ile bir süre basına kapalı olarak görüştü.
 
Başakşehir Belediyesi tarafından merhumun evi önünde kurulan taziye çadırında Kur’an-ı Kerim okutuluyor. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın aile üyeleri kurulan çadırda da taziyeleri kabul etti.
 
ŞEHİT SAVCI MEHMET KİRAZ KİMDİR?
 
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 14 yıllık, deneyimli bir savcıydı. Berkin Elvan davasına atanana kadar da memur suçlarına bakıyordu. Dün öğlen saatlerinde ise aynı dosya sebebi ile adliyede bulunan makam odasında rehin alındı ve hayatını kaybetti. Evli ve İki çocuk babası Savcı Kiraz'ın, eşinin de İstanbul Adalet Sarayı'nda hakime olarak görev yaptığı öğrenildi.
 
 
Şehit Savcı Kiraz, terzilik yaparak okumuş
 
İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı'nda teröristler tarafından rehin alınarak şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, Mersin'deki baba ocağında da sessizlik hakim olurken, Kiraz ailesinin komşularından Ferhat Taşın, Savcı Kiraz'ın çalışarak okuduğunu lisedeyken terzilik yaptığını açıkladı.
 
Aslen Siirtli olan ve yaklaşık 40 yıl önce Mersin'e göç eden 6 çocuklu Hakkı-Saadet Kiraz çifti kentin düşük gelirli ailelerinin yaşadığı Demirtaş Mahallesi'ndeki iki katlı bir evde yaşamaya başladı. Mersin Adliyesi'nde zabıt katibi olarak çalışırken emekli olan Hakkı Kiraz, yıllar önce merkez Yenişehir İlçesi'ne taşındı.
 
AİLENİN TEK ERKEK ÇOCUĞU...
 
Ailenin 15 yıllık komşusu Ferhat Taşın, Hakkı-Saadet Kiraz çiftinin uzun bir süredir şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın çocuklarına bakmak için İstanbul'da olduklarını söyledi. Ailenin tek erkek çocuğu olan Kiraz'ın şehit olmasından dolayı kendisinin ve tüm komşularının büyük bir üzüntü içinde olduklarını ifade eden Taşın, şunları söyledi:
 
"Lisede okurken aynı zamanda terzilik yapıyordu. Çalışarak okudu. Olayı internetten öğrendim. Savcı Beyin fotoğrafını gördüm, çocuğun ağzını bantlamışlar. Şok oldum, böyle bir şey olamaz. Çok üzüldüm ve hemen Hakkı Bey'i aradım. Telefonda operasyonun iyi sonuçlanmasını diledim. Sesi çok üzgündü. Evlat acısı çok zor. Şu anda Hakkı Bey'in durumuna çok üzülüyorum.
 
'ÇOK ALÇAKGÖNÜLLÜ BİR SAVCIYDI'
 
Çok değerli bir insandı. Çok saygıdeğer bir çocuktu. Babamızın, çocuğumuzun başına gelse bu kadar üzülmezdik. Çocuk savcı ama hiç öyle görünmezdi. Çok alçakgönüllü bir çocuktu. Hakkı Bey ve eşi Savcı Beyin çocuklarına bakmak için İstanbul'daydı. Komşuların hepsi çok üzgün. Bu bir terör saldırısıdır, bu olayı lanetliyoruz."
 
Yaşadığı mahallede sevilen bir aile olduğu belirtilen Kiraz ailesinin yaşadığı olay sonrası üzüntüye boğulan komşuları, telefon ile baba Hakkı Kiraz'a ulaşarak acılarını paylaştı.
 
TAYİNİ KENDİ İSTEMİŞ
 
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Çağlayan Adliyesi'ne tayinini kendisinin istediği de ortaya çıktı.
Başbakan AhmetDavutoğlu Başakşehir Şehit Savcı Taziye Ziyaret Mevlüt Uysal
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Başakşehir'de engellilere özel etkinlik
Havalimanı Transferi Nedir?
Havalimanı Transferi Nedir?