deneme bonusu

Kanal İstanbul projesi güzergahı Başakşehir'de yeri olan ihya olacak

Kanal İstanbul projesi güzergahı resmen açıklandı. Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu, Kanal İstanbul projesinin geçtiği güzergahı olan Başakşehir'de tapu sahiplerine değer katacağını ifade ederek, ''Kanal İstanbul Başakşehir’i kanatlandıracak'' dedi.

Kanal İstanbul projesi güzergahı Başakşehir'de yeri olan ihya olacak

Kanal İstanbul güzergahı resmen açıklığa kavuşurken, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, gayrimenkul sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Planlı gelişim süreci ve yeni konut stoku ile öne çıkan ilçenin mega projelere yakınlığı ile önemli bir potansiyel taşıdığına dikkat çekildi. Metro ve yol yatırımları ile ulaşım avantajı sağlayan ilçe, şehir hastanesi, organize sanayi bölgesi, meydan ve park çalışmaları ile gelişimini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yılda temelinin atılacağı müjdesini verdiği ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Başakşehir’in yakınından geçeceğini ifade ettiği Kanal İstanbul projesine dikkat çeken Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Kanal İstanbul Başakşehir’i uçuracak. İlçemiz çok daha güzel olacak” dedi. 

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Makro İnşaat, Fuzul İnşaat, EYG Grup, Avrupa Konutları, Emlak Konut ve TOKİ’nin ilçede inşa ettikleri nitelikli konutlarla Başakşehir’in şehircilikte marka olması yolunda büyük katkı sunduklarını söyledi. Kartoğlu, TOKİ ve Emlak Konut’un inşa ettikleri konutların yanı sıra sosyal donatı alanları ve parklar, okullar ve yollar ile Başakşehir’e ayrıca bir değer kattıklarını vurgulayarak teşekkür etti. Başkan Kartoğlu, Başakşehirspor Kulübü ile sporda önemli bir marka haline gelen Başakşehir’in şehirleşmeden sonra siyasette de önemli bir kent haline geldiğini belirterek, “Kurucu Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na göndererek, en yeni ilçelerden biri olmamıza rağmen yerel siyasettin merkezine oturmuş olmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu. 

Başakşehir ile ilgili hedeflerinden de bahseden Başkan Kartoğlu, “Bizim bir hedefimiz ve iddiamız var. İlklerin ve enlerin şehri Başakşehir’i İstanbul’un Sirius’u, yani en parlak yıldız olan Akyıldızı yapacağız. Belediyecilikte çok meşhur bir slogan vardır; ‘Gelecek seçim için değil, gelecek nesil için belediyecilik.’ Gerçekten de yaptığımız projelerle 50 yıl sonrasını, 100 yıl sonrasını hesaba katıyor, ilçemizi geleceğin ihtiyaçlarına göre dizayn etmeye gayret ediyoruz” dedi. 

İNSAN ODAKLI 

Amerikalı kent bilimci Jane Jacobs’un vurguladığı gibi, ‘otomobiller için değil insanlar için şehir’ oluşturmaya çalıştıklarını belirten Kartoğlu, “İlçemizin yeni kurulan bir şehir olması bir şans. Yapılaşma site ağırlıklı olduğu için otopark mutlaka var ve çoğu yeraltı otoparkı. İlçemizde devam eden nitelikli konut projeleriyle, özellikle Kayaşehir bölgemiz İstanbul’un yeni cazibe merkezi haline geldi. Şu anki konut sayımız 26 bin 777. Askeri alan ve organize sanayi bölgesi haricinde kalan alanların yaklaşık yüzde 37’si yapılaştı. Yüzde 33’lük kısmı imara konu olup, yapılaşmaya ve gelişmeye devam ediyor. Kalan bölüm ise yeşil alan” dedi. 

ROL MODEL OLDU

Türkiye’de ilk defa arsa karşılığı hasılat paylaşımı modelini uyguladıklarını hatırlatan Başkan Kartoğlu, diğer belediyelerin de örnek aldığı sistem ile kaynak üretimi konusunda rol model olduklarını dile getirdi.

32 KİLOMETRE YOL YAPTIK

2003 yılından bu yana bölgede faaliyet gösterdiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “ Kayabaşı, Ayazma, Bahçeşehir Hoşdere bölgelerinde önemli projeler geliştiriyoruz. Başakşehir yıldızı parlayan ve geleceği parlak bir bölge. Bunu fiyatlardan da görüyoruz. 2005 yılında metrekaresi bin liraya konut satıyorduk. Bugün nitelikli konutta metrekare satış fiyatı 5 bin 500 liraya kadar geldi” dedi. Bölgenin havalimanına, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ve Kuzey Marmara Otoyolu’na yakınlığı ile öne çıktığını belirten Kurum, organize sanayi bölgesi, yapımı süren şehir hastanesi ve fuar alanlarının da ilçeye katkı sağladığını söyledi. Yurtdışında 2 kere halka arz yaptıklarını ve yabancı yatırımcılara Başakşehir bölgesini anlattıklarını belirten Kurum, “Neden oraya yatırım yapıyorsun dediler. Biz de anlattık. Sektörümüzün ve ülkemizin eksikliği tanıtım faaliyetlerini iyi yapamamak” dedi. Yaptıkları çalışmaların konut ile sınırlı olmadığına da dikkat çeken Kurum, “Bölgedeki firmalara da konutçu deniyor ama değil. Onlar geliştirici. Burada ruhsat alınca kapınıza her şey gelmiyor. Altyapı ve sosyal donatılar da geliştiriciler tarafından yapılıyor. Biz bölgede 10 okul, 5 kreş, 3 sağlık tesisi 4 de cami inşa ettik. 370 bin metre elektrik kablosu döşedik. 8 bin metre telekomünikasyon kablosu döşedik. 6.5 metre dere ıslah ettik 32 kilometre yol yaptık. Bölgede en son açıkladığımız Kuzey Yakası projesi için de 600 milyon yatırım yapıyoruz. Bu projeden kâr beklentimiz yok. Hoşdere bölgesinde ise 180 bin metrekare park bitirdik ve kullanıma açtık” dedi.

Kanal İstanbul güzergahı kanal istanbul kanal istanbul projesi kanal istanbul güzergahı 2017 kanal istanbul güzergahı 2018
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Başakşehirli Gençler Bütef’e Yoğun İlgi Gösterdi 23 Nsn.
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!