deneme bonusu

Ali Kıdık, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün Saltanatını Ortaya Çıkardı

Havalimanı dahilindeki tüm bilgisayarlardan erişimi engellenen, havayolunda doğru haberin tek kaynağı olan Airporthaber'in genel yayın yönetmeni, usta gazeteci Ali Kıdık, geçtiğimiz günlerde THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün, kayyım atanan 40 ayrı şirkette yönetim kurulu üyesi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Kıdık, son paylaşımında ise, Yahya Üstün'ün, eşi yürümesin diye uçakların pasaport kontrolüne yakın yere park edilmesi talimatını içeren maillerin ekran görüntülerini paylaştı.

Ali Kıdık, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün Saltanatını Ortaya Çıkardı

Usta gazeteci Ali Kıdık, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün saltanatını belgeleriyle ortaya çıkardı

"THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, eşi yürümesin diye uçakların pasaport kontrolüne yakın yere park edilmesi talimatı verdi"
Üstün, son günlerde 40 kayyım şirketindeki yönetim kurulu üyeliği göreviyle gündeme gelmişti

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün eşiyle birlikte Atatürk Havalimanı'ndan yapacağı seyahat için uçakların pasaport kontrolüne yakın bir noktaya park edilmesi talimatı verdirdiği öne sürüldü. Airport Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık'ın paylaştığı 2017 yılına ait maillere göre, uçakların pasaport kontrolüne yakın kapılardan birine park edilmesi talimatının THY Basın Müşavirliği Büro Şefi tarafından verildiği görülüyor.

THY basın müşaviri Yahya Üstün, son günlerde 40 kayyım şirketindeki yönetim kurulu üyeliği göreviyle gündeme gelmişti.

Airport Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık'ın verdiği bilgilere göre, Yahya Üstün'ün 2017 yılında eşi ile birlikte Atatürk Havalimanı'ndan Londra'ya yapacağı seyahat için uçakların pasaport kontrolüne yakın olan 215, 216 ya da 217 numaralı kapılardan birine park edilmesi istendi. Kıdık, talimata ilişkin verileri "THY Basın Müşaviri Yahya Üstün eşi yürümesin diye uçakların pasaport kontrolüne yakın yere park edilmesi talimatını işte böyle veriyor" şeklinde paylaştı.

Airtporhaber'in sahibi, Usta gazeteci Ali Kıdık, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün saltanatını belgeleriyle ortaya çıkardı

Airtporhaber'in sahibi, Usta gazeteci Ali Kıdık, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün saltanatını belgeleriyle ortaya çıkardı

"Umarım kötü yönetenler ders çıkartır"

Ayrıca Kıdık'ın paylaşımında, THY'nin uçuş işleri yetkililerine 'business' yolcu ikramı, uçakların temizliği, bagaj takibi ve uçak içi eğlendirici ürünler gibi konularda dikkat edilmesi talimatı verildiği de görüldü.

Kıdık, sosyal medya hesabından yaptığı ardından, "THY'mizin zarar görmemesi adına başkaca belge, bilgi yayınlamak istemiyorum. Umarım kötü yönetenler ders çıkartır" dedi.

Talimat sosyal medyada tepki çekerken, bir kullanıcı 2018 yılında borsaya 4 milyar 45 milyon lira kâr; Maliye’ye 7.8 milyar zarar açıklayan THY için "Oyuncak etmişler koca şirketi. Milyar dolar zarar açıklarken şu e-mailler ile zaman harcamak bile yeteri kadar utanç verici" yorumunda bulundu.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün Kimdir?

1985 yılında İstanbul’da doğan Yahya ÜSTÜN, yükseköğrenimini 2011 yılında Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel iletişim Tasarımı Bölümünde tamamladı.

Üniversite eğitimiyle eş zamanlı olarak giriş yaptığı medya sektöründe çeşitli pozisyonlarda görev alan ÜSTÜN, 2012 yılında ATV’nin Londra Temsilciliğine atandı. Bir yıl süresince buradaki görevini ifa etmenin yanı sıra, Londra’da medya ve iletişim alanında faaliyet gösteren önemli uluslararası kuruluşlarda çeşitli akademik programlara katıldı.

2014 ve 2016 yılları arasında, ATV Avrupa’nın Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürdü. 2016 yılı Ocak ayı itibariyle Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği görevini icra etmektedir.

Aynı zamanda, çok sayıda spor kulübü ve federasyonda yönetim kurulu üyeliği pozisyonunda görev alan Yahya ÜSTÜN, iyi düzeyde İngilizce ve temel seviyede Arapça bilmektedir.

Ali Kıdık Kimdir?

1968 Giresun Görele doğumlu, dokuz çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu. İlkokulu memleketinde tamamladıktan sonra, ortaokul ve liseyi Türkiye'nin farklı şehirlerinde okudu. Lise eğitim hayatını, 1985 yılında Bakırköy Ticaret Lisesi'nde tamamladı.

Gazeteciliğe olan tutkusu nedeniyle lise son sınıfı okuduğu dönemde ücretsiz olarak Bakırköy Postası adlı gazetede fahri muhabirlik yapmaya başladı ve meslek hayatına ilk adımını atmış oldu.

Liseden mezun olduktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde üniversite hayatına başlayan Kıdık, 1989 yılında kendisine Günaydın Gazetesi’nden gelen muhabirlik teklifini geri çevirmedi ve okulu bırakarak gazetecilik mesleğine resmen başladı.

212 Sayılı Basın İş Yasası’na tabi kadrolu gazeteci oldu.

1991-1992 yıllarında acemi birliği eğitimini Erzincan 59’uncu Topçu Tugayı’nda usta birliği askerlik görevini de Edirne 3’üncü Mekanize Tümen Komutanlığı Karargahı’nda yaptı.

TGRT Yankı adlı programda muhabir olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde günümüzün tanınan gazetecilerinden Ahmet Hakan, Ahmet Tezcan, Ömer Lütfi Mete gibi isimlerle birlikte çalıştı.

1994-1995 yıllarında kendisine TGRT Özel Haber Servisi’nde görev verildi ancak günün koşullarında çalışma ortamını bulamadığı için istifa ederek kurumdan ayrıldı ve fakat kurumun sahibi olan Enver Ören’in ricasıyla Türkiye Gazetesi’nde Özel Haber Servisi’nde mesleğine devam etti.

Buradaki çalışma sisteminin prensipleriyle örtüşmemesi üzerine 1 yıl sonra istifa etti ve TGRT için çekilmekte olan Beyaz Savaş ile Bizim Ev adlı dizilerin yapım kadrosunda yer aldıktan sonra 1995 yılının son aylarında yapım ve yönetimde etkin rol almak için kendi şirketini kurdu.

Günaydın Gazetesi’nde çalıştığı yıllarda havacılık sektörüne duyduğu ilgiden dolayı Türk televizyonlarında o güne kadar hiç yapılmamış bir formatı hayata geçirerek, VIP adlı havacılık programını Özal Ailesi’ne ait olan Kanal 6 televizyonunda 1996 yılında yayınlamaya başladı.

VIP adlı program daha sonra sırasıyla Show TV, BRT ve TGRT televizyonlarında izleyiciyle buluştu.

2000 yılında dünyada sayılı ülkelerde kutlanan 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü Türkiye’de kutlanmasını organize etti.

Takvimler 2001 yılını gösterdiğinde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Civil Aviation Authority adlı resmi dergisinin çıkarılmasını sağladı. Aynı zamanda derginin genel yayın yönetmeliğini de üstlendi. Bu dönemde havacılık temalı TV programı da televizyonda gösterimine devam ediyordu. Ancak 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’de yaşanan ikiz kuleler saldırısı sonrası ekonomideki çalkantılı dönemden dolayı yayıncılık işlerine ara verdi.

2002 yılında AK Parti’den İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. Kendi isteğiyle adaylık sürecinden çekildi. AK Parti’nin 3 Kasım 2002 seçimlerini kazanmasıyla havacılık bilgisinden ve sektördeki tanınırlığından dolayı Ulaştırma Bakanlığı’na atanan Binali Yıldırım’a danışmanlık yapmak üzere Ankara’ya davet edildi.

8 ay Ankara’da kaldıktan sonra gazetecilik mesleğini icra etmek için yeniden İstanbul’a döndü. Kısa bir süre Türkiye Haberci adlı gazetede köşe yazarlığı yapan Kıdık, internet haberciliğinin gelecekteki önemini o zamandan görerek AirportHaber’in temellerini atmaya başladı.

Uzun süre altyapı çalışmalarını sürdüren Ali Kıdık, 5 Nisan 2005 tarihinde AirportHaber’i yayın hayatına başlattı. Havacılık sektörüne yönelik yaptığı haberlerle kısa sürede ulusal ve uluslar arası tüm medyanın dikkatini çekmeye başardı. 2006 yılında “Apron’da deve kesme” haberiyle dünyada 180 ülkede yazılı ve görsel medyaya haber kaynağı olarak o dönemde bir internet haber portalının başarması güç bir rekora imza attı.

Aynı dönemde Ucuyorum adlı havacılık forumuyla amatör ve profesyonel havacıları bir araya getirdi. Gençlerin havacılık sektörüne olan ilgisinin artmasında büyük katkı sağladı.

3 yıl üst üste 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü organize ederek, tüm sivil havacılık camiasını buluşturdu. Gerçekleştirilen orgazisyonlarda tematik kanal fikrini ortaya attı ve 2008 yılında dünyanın ilk “Sivil Havacılık Temalı Televizyon Kanalı” olan Airport TV’nin kurulmasını sağladı.

2,5 yıl boyunca yayın hayatını sürdüren Airport TV’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendi. Daha sonra ortaklarla yaşanan sorunlar nedeniyle kanaldaki görevinden kendi isteğiyle ayrıldı.

2015 yılında Meral Akşener ile yolları kesişen Ali Kıdık, o günden sonra Akşener hareketinin önemli isimlerinden biri oldu.

25 Ekim 2017’de resmen kurulan İYİ Parti’nin İstanbul İl Yönetimi Kurucu Üyeleri arasında yer aldı. Hemen ardından da Olağanüstü Genel Kurul sonrası yeniden İstanbul İl Başkanlığı’nda görev aldı.

24 Haziran 2018’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri’nde İstanbul 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. Milletvekilliği sıralamasında yer alamayınca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yurt gezilerine devam etti.

Seçimlerin ardından yerel seçimlere hazırlanmak üzere İstanbul’da çalışmalarını sürdürdü ve 31 Mart 2019 Yerel Seçimler’de Küçükçekmece Belediyesi Meclis Üyeliği için İYİ Parti kontenjanından 3. sıradan Meclis Üyesi Adayı olarak gösterildi.

Seçim sonucunda Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi oldu.

2004 yılından beri Küçükçekmece’de yaşayan Ali Kıdık’ın aynı zamanda Cennet Mahallesi’nde bir perakende satış mağazası bulunuyor.

Yahya Üstün Kimdir Yahya Üstün Thy Thy Basın Müşaviri Yahya Üstün Ali Kıdık Airporthaber İlker Aycı Ali Kıdık Kimdir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Arslan Halı Yıkama: İstanbul'un Tercihi!
Gerçek Halı Yıkama, Başakşehir ve Küçükçekmece!
Gerçek Halı Yıkama, Başakşehir ve Küçükçekmece!