Advert
Köfte tarifi, yapımı ve 16 Kural! Nasıl yapılır? İşte yapılışı

Köfte tarifi, yapımı ve 16 Kural! Nasıl yapılır? İşte yapılışı

Köfte, kırmızı et denince ilk akla gelen, küçük büyük herkesin severek ve büyük bir zevkle yediği, lezzetli, iştah açıcı ve sevilen bir et yemeğidir. Köfte tarifi, yapımı ve 16 Kural! Nasıl yapılır? İşte yapılışı Herkesin damağında kaç yaşına gelirse gelsin, annelerimizin ve büyükannelerimizin pişirdiği köftelerin tadı vardır. Üstelik köfte sıcak sıcak yendiği gibi, sabah kahvaltısında çayla beraber soğuk soğuk da yenebilen müthiş bir tattır.

YAŞAM - 2018-03-25 00:51:00

Köfte, kırmızı et denince ilk akla gelen, küçük büyük herkesin severek ve büyük bir zevkle yediği, lezzetli, iştah açıcı ve sevilen bir et yemeğidir. Köfte tarifi, yapımı ve 16 Kural! Nasıl yapılır? İşte yapılışı. Herkesin damağında kaç yaşına gelirse gelsin, annelerimizin ve büyükannelerimizin pişirdiği köftelerin tadı vardır. Üstelik köfte sıcak sıcak yendiği gibi, sabah kahvaltısında çayla beraber soğuk soğuk da yenebilen müthiş bir tattır.

Köfte her ne kadar pratik ve lezzetli bir et çeşidi olsa da; kıvamını tutturmak ve pişerken dağılmayan, hem göze, hem de damağa hitap eden köfteler elde etmek o kadar da kolay değildir. Köftenin içine koyulan malzemelerin ölçüsü, pişirilen tencere yahut tavanın özellikleri, ısı miktarı ve pişirme tarzı, köftenin hem tadı, hem de görüntüsünü sağlar.
 
O zaman İstanbul, Başakşehir, Şamlar Köyü'nde bulunan, Sazlıdere Barajı'na nazır doğal güzellikleriyle birbirinden farklı lezzetlere ev sahipliği yapan Saklıbahçe Tesisleri'nin şefinden aldığımız, kusursuz bir görünüme sahip, lezzetli ve misafirleriniz tarafından beğenilecek köfte yapmanın olmazsa olmaz 16 altın kuralına bir göz atalım..
 
• Köftenin ana malzemesi kıyma olduğuna göre, kasabınıza muhakkak “köftelik kıyma” istediğinizi belirtin. Köftelik kıyma ne çok yağlı, ne de az yağlı olmalıdır. Az yağlı kıymadan lezzetsiz köfteler çıkacağı gibi, çok yağlı kıymadan yoğurulan köfteler de pişerken küçülüp, eriyecektir. En mükemmel oran %70 dana kıyma, %30 kuzu kıymadır.
 
• Köfte harcına koyacağınız ekmek içini biraz ıslatın ve suyunu iyice sıkarak kullanın.
 
• Kuru köftede ana malzemeler, ekmek içi, rondodan geçirilmiş soğan, yumurta, maydanoz,  tuz, karabiber ve kimyondur. Bunların haricinde kullanılacak malzeme köftenin kendi ana tadını baskılar.
 
• Malzemeyi olabildiğince sabit tutmakta fayda var.
 
• Köfte harcına eklenecek az miktarda zeytinyağı, köftelerinizi yumuşak yapacaktır.
 
• Köfte harcına eklenecek bir çimdik tarçın, lezzeti arttıracaktır. Ama elbette tercih size kalmış.
 
• Harcına ekmek içi katılmayan iki çeşit köfte hamburger köftesi ve İnegöl köftedir. Bunun haricindeki köfte harçlarında bayat ekmek içi mutlaka kullanılmalıdır. Bayat ekmek içinin kıymaya oranı 3’te 1 olmalıdır.
 
• Köfte harcında kullanacağınız soğanı, bıçakla keserek değil; rendeleyerek yahut rondodan geçirerek kullanın. Böylelikle soğanın suyu kıymaya geçecek ve daha lezzetli olacaktır.
 
• Yumurta miktarını 1 kilogram kıymaya 1 yumurta olarak belirleyin.
 
• Malzemeleri ekleyip harcı yoğurmaya başladıktan sonra en az 10 dakika geçmesine özen gösterin. Unutmayın! Harcı ne kadar iyi yoğurursanız, malzemeler o kadar iyi şekilde harmanlanır ve pişerken dağılma yapmaz. Yoğururken köfte hamurunu yukardan tepsiye hızla çarparak, özlenmesini sağlayabilirsiniz.
 
• Harcı dinlendirmek, sadece poğaça ve kurabiye hamurunda değil, köfte hamuru için de geçerlidir. Yoğurduğunuz köfte harcını buzdolabında yarım saat dinlendirin ve sonra çıkarıp hamurdan parçalar koparın, avucunuzda şekil verin, yeniden tepsiye dizip üzerini temiz bir bez, kapak yahut streç filmle örtün ve bu şekilde de 1 gece buzdolabında dinlendirin. Harcı dinlenmiş bir köfte hem pişerken hem de yerken mutluluk verecektir.
 
• Köftelerinizi pişirirken kızartma tavasına çok fazla değil, az miktarda yağ koyun.
 
• Yağ kızmadan köfteleri tavaya dizmeyin. Yağın ısınmasını bekleyin.
 
• Köftelerinizi pişirirken tavaya sıkışık düzende dizmeyin. Aralıklı olarak dizin.
 
• Köfteler pişerken önce bir tarafını, 3-4 dakika sonra da diğer tarafını çevirin. Çok sık olarak çevirmeyin.
 
• Köftenizi ağır ateşte pişirin. Harlı ateş kullanırsanız, köftelerin dışı çabuk pişecek, içleri çiğ kalacaktır.
 
Köfte tarifi, yapımı ve 16 Kural! Nasıl yapılır? İşte yapılışı makalemizin sonuna geliyoruz...

Yukarıda belirtmiş olduğunuz tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirda enfes köfteler pişirmemeniz için hiçbir sebep yok. Fakat, lezzetli köfte pişirmenin en önemli püf noktasının, köfte harcını yoğurduktan sonra mümkünse 1 gece buzdolabında bekletmek olduğunu bir kez daha belirtelim.
 
Afiyet Olsun...
 
Saklıbahçe Tesisleri'nin Katkılarıyla

Bu Habere Yorum Yap
DİĞER HABERLER
Başakşehir Halı Yıkama