Bebeklerde Çocuklarda Uyurken Uykuda Diş Gıcırdatma Nedeni Sebepleri Nedenleri Tedavisi

Çocuklarda özellikle 4-6 yaşlar arasında, uyku esnasında diş gıcırdatması gözlendiği bildirilmiştir.

Bebeklerde Çocuklarda Uyurken Uykuda Diş Gıcırdatma Nedeni Sebepleri Nedenleri Tedavisi
   Bazı yapılan araştırmalarda anne ve babasında diş gıcırdatması görülen çocuklarda görülme oranı daha yüksek bulunmuştur. Bruksizm yani diş gıcırdatma istemsiz, psikolojik etmenlere bağlı olabilen bir takım çene ve diş sıkma hareketidir. Diş gıcırdatmanın sebepleri çeşitli olabilmektedir. Bunlar, süt dişlenmesi sırasındaki dişlerde görülen düzensizlikler olabildiği gibi çene yapısındaki farklılıklarda, çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler diş gıcırdatmasına neden olabilir.
 
   Stresle diş gıcırdatma arasında bir yakınlık mevcuttur. Çocuklardaki diş sıkma, erişkinlerdeki gibi eklem ağrıları ve eklem sesleri meydana getirmemektedir. Bu eklem kıkırdağının ve eklem kemiğinin daha yumuşak ve gelişme döneminde olmasından kaynaklanmaktadır.
 
   En sık belirtileri dişlerin çürüğe bağlı olmayıp boylarında olan kısalmalar ve arka süt dişlerinin yüzeylerinde oluşan düzleşmelerdir. Daha güçlü çiğneme kaslarına sahip çocuklarda da diş sıkma daha fazla olabilmektedir. Süt dişlenmesi dönemindeki çocuklarda özel bir tedavi gereksinimi bulunmamaktadır.
 
   Sonuç olarak ailesel faktörler ve ailenin çocuğu gözlemlemesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Süt dişlerinin 6-12 yaş arasındaki değişme dönemi ve çene yapısındaki değişikliklerle, dişlerin kapanış durumları farklılaşıp diş gıcırdatma durumunda azalma gözlenebilir. Süt dişleri esas sürecek olan dişlere yer hazırlayıp, onların rahat bir şekilde çıkmaları için önemli role sahiptirler. Günde 2 kere; sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce 2 dakika boyunca ailenin de yardımı ile dişlerin fırçalanması süt dişlerinin çürümesini engeller ve ağız içi sağlığını korur. Yemeklerden sonra ağzın su ile çalkalanması, ağız içi asit durumunu azaltır ve dişlerin yapısının daha güçlü bi durumda olmasına yardımcı olur. Besinlerden özellikle süt ürünleri de dişlerin kuvvetli bir hale gelmesine yardımcı olur.
 
Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, Kullananlar hakkında geri bildirim yapılacaktır!.
 
ETİKETLER5 yaş diş gıcırdatma,çoçuklarda diş gıcırdatması tedavisi,uykuda diş gıcırdatması tedavisi,2 yaşındaki oğlum diş gıcırdatıyor,diş gıcırdatması nasıl geçer,diş gıcırdatma için hangi doktora gidilir,uykuda diş gıcırdatma nasıl önlenir,bebeklerde diş gıcırdatma uzman tv,diş gıcırdatma önleyici aparat, uyurken diş gıcırdatma neden olur, uykuda diş gıcırdatma neden olur, uyurken diş gıcırdatma nedeni, diş gıcırdatma önleyici, diş gıcırdatma nasıl önlenir, diş gıcırdatma neden olur, bebeklerde diş gıcırdatma nedenleri, diş gıcırdatma nedeni, bebeklerde diş gıcırdatma, uykuda diş gıcırdatma sebebi, diş gıcırdatma tedavisi, diş gıcırdatma aparatı, uykuda diş gıcırdatma, uyurken diş gıcırdatma, diş gıcırdatma nedenleri, gece diş gıcırdatma, diş gıcırdatma sebepleri, diş gıcırdatma tedavi, diş gıcırdatma hastalığı, uyurken diş gıcırdatma nedenleri, diş gıcırdatma nasıl geçer, uyurken diş gıcırdatma sebepleri, uykuda diş gıcırdatma sebep
uyurken diş gıcırdatma uykuda diş gıcırdatma diş gıcırdatma sebepleri uykuda diş gıcırdatma nedenleri bebeklerde diş gıcırdatma uyurken diş gıcırdatma nedeni diş gıcırdatma tedavisi diş gıcırdatma aparatı diş gıcırdatma hangi
Bu Habere Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galeta Unlu Köfte Tarifi Fırında (Oktay Usta)
Galeta Unlu Köfte Tarifi Fırında (Oktay Usta)
Koray Gıda Tekel Bayii Kayabaşı Kayaşehir
Koray Gıda Tekel Bayii Kayabaşı Kayaşehir